avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Activitate Mamae1234

Activitate Mamae1234

Intrebarea era simpla:conform legii orice constructie trebuie sa fie la o anumita distanta de limita proprietatii.
E legal sau nu sa fie la 20 de cm de gardul meu.Ma intereseaza dpdv legal ,nu interpretari subiective

gi-jane2 a scris:

eu nu vad care e problema dvs cu catargul vecinului

Buna ziua!
Vecinul meu si a montat pe un catarg un paratraznet .Catargul este montat la aprox.20cm de gardul meu,la aprox.2m de casa mea iar inaltimea paratraznetului nu este mai mare cu 2m decat inaltimea casei mele.Eu pe casa am tablă.
Intrebarea este daca cf.Codului civil este legal.Si daca nu unde trebuie sa ma adresez pentru a solutiona problema.
Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Buna ziua ,
Sunt nascuta in octombrie 1966.
Am studii universitare 5 ani.
Am lucrat grupa a 2-a intre 10.12.1990 si 31.03.2001. Si in continuare,neintrerupt pana la data de 01.06.2022 in conditii normale ,program 8 ore.
Incepand cu 01.06.20222 sunt in somaj pe o perioada de 12 luni.
Intrebarea mea este cand as putea sa ma incadrez la pensie anticipata sau pensie anticipata partial.
Normal,din ce am citit,datorita faptului ca am lucrat grupa a 2 a,as putea iesi la pensie pentru limita de vârstă la 60 de ani.Atunci din acesti 60 de ani se scad cei 5 ani pentru a iesi la pensie anticipat?
Va mulțumesc anticipat pentru raspunsuri.