avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Activitate AuraRo

Activitate AuraRo

Buna ziua,
Am si eu o problema: sunt proprietara unui ap prin contract de Vanzare cumparare (eu Aura l am cumparat singura necasatorita de la sotii Ionescu) care este in prezent ocupat de mama si tatal meu.
Acum datorita faptului ca tata daca l pot numi asa se poarta abuziv, violent cu mama care a ramas singura in apartament cu el eu locuind in Buc. nu mai da bani in casa iar mama si cu mine am descoperit ca tata la cei 71 de ani (da stiu incredibil dar asa este) are o amanta de 38 de ani si au facut un copil de circa o saptamana, in fine toate la un loc m-au facut sa ma hotarasc sa il dau afara din apartament.
Mentionez ca el mai poseda 2 apartamente unul in oras si unul pe litoral de unde incaseaza chirii, pe care le baga in buzunar timp in care eu stau in chirie in Buc., deci ar avea unde sa locuiasca ne ducand lipsa de nimik avand si o pensie babana de pretins ranit in ... Revolutia din 89 de 1000 euro pe luna.
Intrebarea este pot sa il dau afara din apartament? si cum? trebuie sa i dau preaviz de evacuare daca nu am nici un ctr. cu el de comodat sau inchiriere?
Care este regimul bunurilor mobile din apartament ca mobila, aparaturaa electronica ? mentionez ca la cumpararea acestora am contribuit si eu., poate avea ceva pretenti la ele ?
Apartamentul a fost achitat de asemenea in parte de logodnicul meu si tatal meu, dar nici unul din ei nu apare pe contract sub nici un fel ca procuratori de fonduri de exemplu sau avand vreun drept rezervat (uzufruct viager etc.).
Va multumesc anticipat .