avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate stan_nicu

Activitate stan_nicu

Buna seara,
Vin si eu cu o problema zic eu destul de delicata.
Sunt client Booking ca de altfel milioane de oameni din intreaga lume. Cand iti faci cont trebuie sa introduci toate datele personale si sa introduci si un cont de card de unde se pot debita banii pentru rezervari.
Problema mea este ca am facut multe rezervari de pe platforma dar ultima mi-a atras atentia in mod special.
Sejurul a avut loc pe 28-30.10.2022 la un apartament din Franta, plata fiind facuta pe data de 27.10.2022 din contul de card in suma de 614 lei total cazare.
Pe data de 31.10.2022 am obsevat inca o retragere din cont in suma de 1518 lei facuta de catre proprietarul apartamentului.
Pana aici pare cat de cat ok dar de ce inca o suma si de ce direct de proprietar si nu de Booking caruia eu i-am incredintat datele bancare.
Am luat legatura cu Booking si am primit un raspuns evaziv ca ei nu raspund de ce bani isi trage proprietarul apartamentului de pe contul clientului.
Dar problema mea este urmatoarea, nu cumva Booking a incalcat prevederile GDPR si anume divulgarea datelor personale si incredintarea cu buna stiinta a datelor bancare unor persoane terte fara acordul meu???
Cand am introdus datele bancare pe platforma Booking acesta imi garanta ca datele sunt confidentiale.
Intrebarea mea este, pot actiona in judecata Booking pentru acest demers si ai cere daune morale?