avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate Biu2011

Activitate Biu2011

Bună ziua! Azi în ora de franceza o colega de a mea se juca cu jaluzelele de geam pt că ea stă lângă geam, jucânduse cu ea în continu a rupt-o, doamna nu a văzut ce face. În pauză în timp ce eu împreună cu prietenul meu cel mai bun stăteam de vorbă... dintr-o data vine un coleg în suflet la noi și spune : Haideți repede în clasă sunteti chemați de urgenta!! Mergem în clasă nu era nimic, gol! Coborăm jos și dăm de 3 profesori care sunt de serviciu sa supravegheze curte scoli. Îl chemă pe prietenul meu cel mai bun și îi spuse : dece ai rupt jaluzeaua? Era clar că colega care a rupt-o a dat vina pe altcineva, eu îi țineam apărarea și profesorii ne-au trimis în clasă și sa nu mai ieșim. Pauza se terminase, colegii veneau la ore și cănd intrase pe ușă colega minciuna eu + alți băieți care îl susțineau pe prietenul meu am început să o luăm la întrebări de ce minte și eu am luat-o de păr, doar am strâns-o (nu am tras-o) ea s-a enervat foarte tare și a rupt carte de engleza și începuse plângă tare... Venise doamna de engleza și a întrebat ce s-a întâmplat și cine a fost implicat... Pârăcioși de la mine din clasa m-au spus pe mine + încă 2 colegi și ne-a dus direct la director și doamna director a spus din prima ca ne *scade nota la purtate*. Întrebarea este : are voie să ne scadă nota la purtare pt așa ceva? Eu nu am făcut daune mari(dau cu pumnul&picioarele) doar am strâns-o de păr în timp ce o întrebam... Oare a fost doar o amenințare sau chiar îmi poate scade nota sau a fost o amenințare?! Îmi puteți povesti experientele voastre!