avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1201 soluții astăzi
Forum Activitate Bungee

Activitate Bungee

Credeam ca șeful de scara/administratorul îmi poate da mai multe detalii legate de spatiul comun al curții, adica ce se intampla daca este folosit in mod abuziv spatiul comun, poate exista vreun regulament in acest sens, sau măcar sa îmi spuna dacă acest domn ce parchează a doua masina este sau nu proprietar în bloc, însă nu mi-a dat detalii. Cat despre politia rutiera, nu știu dacă intervine într-o curte privata, care nu e spațiu public..
Mulțumesc pt raspuns, oricum.

ynocentta a scris:

Seful d escara nu are competenta sa se implice in solutionare diferend intre 2 locatari
Sesizati official politia rutiera

Bună seara! Locuiesc într-un bloc cu parcare privata cu bariera. Locul meu de parcare (pt care detin cf) este obstructionat mereu de către vecinul care parchează 2 masini: una pe locul lui de parcare și cea de-a doua în spatele mașinii lui, dar pe diagonala, a.i. ocupând o mare parte din calea de acces către locul meu de parcare. I-am lăsat numeroase mesaje pe telefon, am întrebat și șeful de scara cum sa procedez și efectiv nu am primit un răspuns concret. Nu știu dacă este proprietar sau chiriaș dar normal e ca fiecare locatar sa își ocupe propriul loc de parcare și atât. Dacă am avea cu toții mai multe mașini nu am avea loc de manevra în restul parcării. Situația este f neplăcută. Cum se poate rezolva situația aceasta? Poate sa intervină politia sa-i dea amenda, fiind curte privata?
Va mulțumesc!