avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate Ion Adrian Pralea

Activitate Ion Adrian Pralea

Buna ziua,
Doresc oconsultatie juridica avizata.
In 2004 am cumparat o casa situata pe un teren de 462 m2.
Casa a fost construita cu o latura pe hotarul de NW.
Casa a primit autorizatie de constructie in 2001 si proces verbal de receptie la terminarea constructiei in februarie 2004.
Pe latura de NW(cea proiectata,autorizata si construita pe hotar) e prevazuta o fereastra la mansarda si un luminator cu caramida aparenta(actualmente inlocuit cu geamuri vitrate) pe tota inaltimea casei scarilor.
In 2021 noul proprietar al terenului aflat la NW a inceput constructia(acum a sitemrinat-o) unei case cu destinatie locuinta. Peretele aflat adiacent laturii de NW a proprietatii mele este construit la o distanta de 60 cm de hotar(de latura casei mele aflate pe hotar.)
Mai mult, pe aceasta latura, a construit si o usa de aprox. 2 m x 0.90 m.
Acoperisul iese in afara constructiei si se apropie si mai mult de constructia mea.
Am urmatoarele intrebari:
1. Certificatul de urbanism si autorizatia de constructie a acestui imobil(construit adiacent laturii de NW a casei mele) sunt documente publice? Pot fi cerute de subsemnatul de la Primarie?
2. PUZ-ul pentru zona unde locuiesc este document public?Poate fi solicitat de subsemnatul de la Primarie.
3. Constructia acestei case, la o distanta asa mica de a mea, este legala?
4. Pentru o atare constructie e necesara si aprobarea vecinilor(respectiv a subsemnatului)
5. Pentru pozarea anumitor tevi de gaze, instalatii electrice, s-a folosit de gardul meu(le-a fixat cu prezoane care au patruns prin gard pana pe partea mea)- este legal?
6. In timpul lucrarilor mi-a fost deteriorata fatada casei pe latura de NW. Are obligatie sa le repare?
Va multumesc si va stau la dispozitie pentru orice clarificari.
Cu stima
Ion Adrian Pralea