avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Alina Fraicor

Activitate Alina Fraicor

Buna ziua, in urma divortului am pastrat numele sotului ( decizie de comun acord). Au trecut 7 ani de la divort si acum mi-as dori sa revin la numele de fata. Cum ar trebui sa procedez, care este procedura? Intre timp am cumparat un imobil, am credit ipotecar si contracte la utilitati si diverse. Este necesar sa schimb toate actele/contractele facute pana acum?
Da, are acolo CI

AV. GABRIELA GERBER a scris:

F repede nu prea exista. Are la aceasta adresa domiciliul in cartea de identitate?


El nu are nici un drept asupra imobilului. Nu ar trebui sa existe o forma prin care sa poata fi scos afara f repede?
Buna ziua, ce sepoate face in cazul in care divortul este pronuntat si sotul nu vrea sa paraseasca locuinta ( bun exclusiv al sotiei cu act semnat de catre el ca nu are nici un drept), ameninta cu rapirea copilului, ameninta cu moartea, face scandal? Toate acestea sunt inregistrate. Care este cea mai rapida metoda de a-l scoate afara? Copilul este deja afectat emotional de situatie. Se poate sa schimbe pur si simplu yala cand el este plecat?