avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate Jules664

Activitate Jules664

Am nevoie de o interpretare pentru urmatoarea situatie: Cetatean non-EU ce urmeaza a fi detasat in Romania, pentru 12 luni. Cetateanul nu are nevoie de viza pentru Romania (e obligat sa respecte doar termenul de 90 de zile in 6 luni privitor la sederea legala). El nu va munci efectiv in Romania 12 luni, ci aproximativ 180 zile. In decurs de 6 luni, nu sta mai mult de 90 de zile.
Intrebarea care se pune e urmatoarea: Potrivit OUG 56/2007 e obligat sa-si obtina autorizatia de munca pentru detasati (pentru a munci legal) DAR este obligat sa-si obtina si permisul de sedere?

Interpretare proprie:
Conform OUG 56/2007 cetateanul non-EU e obligat sa isi obtina autorizatia de munca pentru detasati.
Conform OUG 194/2002 cetateanul non-EU care nu are nevoie de viza pentru a intra in Romania, trebuie sa respecte termenul de 90 de zile in decurs a sase luni consecutive, care ii permite se stea in Romania in mod legal. Daca vrea sa stea mai mult de 90 de zile, e obligat sa-si obtina permis de sedere.

Daca cetateanul non-EU in cauza respecta termenul de 90 de zile in sase luni consecutive, si are autorizatia de munca pentru detasati, nu vad de ce ar trebui sa-si obtina si permisul de sedere.

In plus, conform art 88 Cod Fiscal, daca cetateanul respectiv nu sta mai mult de 183 de zile in RO (intr-un an) nu e obligat sa plateasca impozit pe venit pentru veniturile obtinute in RO. Iar in privinta contributiei pentru asig sociale de sanatate, e aceeasi poveste, daca nu isi prelungeste dreptul de sedere in RO (adica, daca nu isi obtine permisul de sedere), nu e obligat sa o plateasca.

Si intrebare aditionala: Daca nu are permis de sedere, nu isi poate plati impozitul pe venit si contributia la sanatate? (intrucat acestea se platesc pe baza numarului de inregistrare fiscala ce apare pe permisul de sedere)?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
@alin popescu
Ce ai trimis tu este lista actualizata, cu notele dupa contestatii. Oamenii erau interesati de notele de dinainte de contestatii, care evident, au disparut de pe site-ul baroului ;)

Urmareste subiectul, te rog.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Toata lumea repeta ? ? ? :((
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
alexchiciu a scris:

am dat la camera 2 etaj 5. cu dobrinoiu.pana la mine adica la nr. 19 n-a picat nimeni.

se intra cate doi, unu'raspunde, altu'se pregateste cca 3 min.




Subscriu, Alex.

Si eu am fost tot la camera 2, etaj 5. Toata lumea a trecut, din ce am vazut/auzit eu, la grupa 08.

Subiectele mele au fost: 1. Congresul Avocatilor; 2. Onorariul. Criterii si modalitati de stabilire. Procedura de solutionare a contestatiilor si reclamatiilor privind onorariul.

Incercati sa estimati ora la care veti intra (bazandu-va pe numarul din lista), pentru ca nu merita sa mergeti acolo de la ora 9. E obositor, oamenii sunt stresati si inevitabil va transmit si voua starea lor. Eu am ajuns pe la 9.30 si am staaaat acolo pana la 13.30 (eram penultima, si de fapt am intrat ultima).

Multa bafta!!!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
@ dana2space
Nu sunt enervata, deci ipoteza ta cade.

2nd: Stiu ce contine OUG 159/2008, dar pe undeva ai pierdut ideea ...Imi exprimam parerea privitor la materia pentru acest examen (strict pentru examen) - asa cum spuneam, nu e pentru examen, nu trebuie sa o invat. Poti sa faci diferenta intre invatat pentru examen si consultat legislatie?
"Legislatia la zi va fi o sarcina obligatorie in activitatea viitoare" :)))))) Draga mea, confunzi un pic oalele. Cand oi stii tu toata legislatia din Romania, sau o sa-mi arati un avocat care o stie/ judecator/ notar/ ce mai vrei tu, atunci stam de vorba. E o ineptie ce ai zis, dar ma las pagubasa.

ps: daca tot folosesti pronume de politete, incearca sa te tii de el pana la capat.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
:yawn:
Noi am avut de invatat pt examen legea 51, statutul si condul deontologic.
Statul se poate modifica prin hotarare. Hotararea intra in vigoare la 1 octombrie. Noi avem de invatat modificarile de pana la 1 septembrie.

Inteleg ce ai vrut sa punctezi, dar imi sustin opinia; chiar daca ordonanta a intrat in vigoare in aprilie si de atunci sunt in vigoare noile reglementari in materie de asistenta judiciara. Nu vad si nu concep sa invat despre "departamentul de coordonare a asistentei judiciare" in conditiile in care este infiintat in cadrul UNBR, sub coordonarea vicepresedintelui UNBR, incepand cu data de 1 octombrie!!

Pentru cei care vor sa invete, go right ahead. Eu mi-am exprimat doar parerea.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Eu nu vad de ce s-ar cuprinde Hotararea. Sunt avute in vedere DOAR modificarile pana la 1 septembrie 2008. Hotararea e datata 27 septembrie... prin urmare, NU intra in materia de examen modificarile precizate acolo.

Fiecare invata cum crede, dar nu cred ca veti putea reda la subiectul Asistenta judiciara toate cele 19 articole (sau cate or fi) nou introduse. Probabil cei de la anul vor avea subiecte distincte cu "departamentul de coordonare a asistentei judiciare" si " asistenta extrajudiciara" - .

Un pic pe langa post: - stie cineva cate subiecte sunt pe biletul de examen de la oral ? (2,3?) Din nou, imi cer scuze daca s-a mai raspuns la o astfel de intrebare, si nu am vazut eu.

Bafta multa maine! O sa revin cu impresii (si cu vesti bune sper eu) maine dupa pranz ;)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Rezolvat. Multumesc Madalina.

Ceci, am auzit ca ar fi la noutati, dar la mine ultima noutate e aia cu Conferinta de Stagiu. In fine, ma depaseste. Ei sa fie sanatosi, si noi sa luam examenul.

Succes.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Vreau si eu listele, pe eyesinblue2002@yahoo.com

Multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
[ link extern ]

Pentru amuzamentul vostru! ... cunoscandu-l pe individ, eu m-am amuzat. Daca a mai postat cineva pe-aici stirea asta, imi cer scuze, inseamna ca nu am fost atenta.

Spor la treaba.