avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2050 soluții astăzi
Forum Activitate Nechitabianca30@gmail.com

Activitate Nechitabianca30@gmail.com

Daca imi da certificatul cu numele meu de fata pe el pot sai fac pasaport la fetița cu el

Manuela Rășină a scris:

@Nechitabianca30@gmail.com
Aceasta este adresa de mail la care vă spune romania880913 să scrieți:

depabd@mai.gov.ro


Cum tia dat aceea hartie ca mie nu vro sami dea vreau mai multe detai te rog

romania880913 a scris:

Puteti sa va duceti acasa in Romania sa faceti acolo dupa cum stiu. Daca cititi commenturile de mai inainte, si mie miau zis sa vb cu DAPBD si ei au fost mai oameni

Nechitabianca30@gmail.com a scris:

Cum se numeste hârtia? Sunt disperată, nu stiu ce sa fac. Daca ati rezolvat va rog sa-mi scrieti





Ati fost acolo la iei sau ati facut programare ca mie nu imi raspunde va rog ajutati ma am nevoie de ajutor urgent

romania880913 a scris:

Buna ziua,
Pana la urma DEPABD nea zis sa cerem o hartie de la UK officials care zice ca ei nu poate sa schimbe numele. Asta UK oficialii au facut si a fost acceptat de DEPABD si kkti astia din judetul nostru au fost ordonati din Bucuresti sa rezolve situatie cu ce avem.

Pt oameni noi cu problema asta, cautati si dvoastra DEPABD, si scrieti email explicand situatia. Cred ca o sa fie aceeasi story. Cereti hartie de la UK officials ca nu poate sa schimbe numele, trimiteti la DEPABD in email si aia o sa ordone oamenii de la ambasada sa va ajute.

Cam atat pot sa va zic.
Nu o sa va dau nr meu de tel cum am zis, pt ca nu sung gata si nici n am timp.

Sper ca asta ajuta

Justitiarul711 a scris:

Asteptam cu interes rezolvarea. Deci daca dvs. aduceti o negatie de la aut. engleze sa intelegem ca va accepta actul, dar il transcrie asa cum este el, adica gresit. Cu toate ca sotia la data nasterii copilului avea numele dvs, de familie ea va fi trecuta in certificatul romanesc al copilului gresit cu numele ei de fata. Sunt de parere sa insistati la Londra sa va rectifice acolo actul dupa care pur si simplu sa transcrieti la urgenta certificatul aici in tara.



Am incercat nu vor sami dea nicio negative

romania880913 a scris:

Buna ziua,
Pana la urma DEPABD nea zis sa cerem o hartie de la UK officials care zice ca ei nu poate sa schimbe numele. Asta UK oficialii au facut si a fost acceptat de DEPABD si kkti astia din judetul nostru au fost ordonati din Bucuresti sa rezolve situatie cu ce avem.

Pt oameni noi cu problema asta, cautati si dvoastra DEPABD, si scrieti email explicand situatia. Cred ca o sa fie aceeasi story. Cereti hartie de la UK officials ca nu poate sa schimbe numele, trimiteti la DEPABD in email si aia o sa ordone oamenii de la ambasada sa va ajute.

Cam atat pot sa va zic.
Nu o sa va dau nr meu de tel cum am zis, pt ca nu sung gata si nici n am timp.

Sper ca asta ajuta

Justitiarul711 a scris:

Asteptam cu interes rezolvarea. Deci daca dvs. aduceti o negatie de la aut. engleze sa intelegem ca va accepta actul, dar il transcrie asa cum este el, adica gresit. Cu toate ca sotia la data nasterii copilului avea numele dvs, de familie ea va fi trecuta in certificatul romanesc al copilului gresit cu numele ei de fata. Sunt de parere sa insistati la Londra sa va rectifice acolo actul dupa care pur si simplu sa transcrieti la urgenta certificatul aici in tara.



Cum ati rezolvat

CID21 a scris:

Buna ziua recent ne-am lovit de o situatie teribil de complicata(din punctul de vedere al autoritatilor romane) mai exact prefectura unui judet unde urma sa cerem transcrierea in registrele romanesti ale certificatului de nastere al fetitei noastre. Casatoria noastra a avut loc in luna februarie in UK, apoi a urmat nasterea copilului in luna aprilie a aceluiasi an in aceeasi tara. Pe certificatul de nastere al fetitei sotia este trecuta cu numele de fata, sotul cu numele de botez iar fetita a fost trecuta pe numele tatalui. Acum urmeaza problema(din punctul de vedere al autoritatilor romane). Intre timp, dupa nasterea fetitei am transcris certificatul de casatorie in registrele romanesti iar sotia a trecut la numele meu de familie al meu(al sotului), iar acum ne aflam in imposibilitatea de a inregistra certificatul de nastere al fetitei din cauza faptului ca sotia este trecuta pe certificatul fiicei cu numele ei de fata(cum este si normal pentru ca la data acea casatoria nu fusese transcrisa in registrele romanesti si nu aveam cum din punct de vedere legal in baza documentelor pe care le avea la acea vreme).Am incercat sa facem si o corectie a certificatului de casatorie din Uk insa nu este posibil doarece la data nasterii fetitei sotia nu avea nici un document eliberat in care sa ateste ca a trecut la numele de familie al sotului(in uk nu se specifica numele dupa casatorie al sotiei pe document, ea ramanand cu numele de fata pe document) Ce este de facut? Toate sursele ne spun ca avem dreptate si ca nu este nimic gresit din punct de vedere legal atata timp cat in baza certificatului de casatorie se specifica faptul ca sotia a dobandit numele meu. Astept un raspuns din partea dumneavoastra. Va multumesc anticipat.

Cum ai dat de uk officials

romania880913 a scris:

Puteti sa va duceti acasa in Romania sa faceti acolo dupa cum stiu. Daca cititi commenturile de mai inainte, si mie miau zis sa vb cu DAPBD si ei au fost mai oameni

Nechitabianca30@gmail.com a scris:

Cum se numeste hârtia? Sunt disperată, nu stiu ce sa fac. Daca ati rezolvat va rog sa-mi scrieti





1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ai rezolvat problema scriemi te rog


Nicol 93 a scris:

Nu am rezolvat nimic inca , pur si simplu nu ne ofera nimeni o solutie , astept sa ma contacteze cei de la consulatul din Manchester au spus ca ne vor contacta ei pentru a ne oferi mai multe informatii ,in cazul in care ne vor da o solutie revin cu informatii, baniuesc ca mai sunt si alti in situatia asta

Cum se numeste hârtia? Sunt disperată, nu stiu ce sa fac. Daca ati rezolvat va rog sa-mi scrieti