avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra Mocanu

Activitate Alexandra Mocanu

Incident în trafic. Am oprit la stop pentru a vira la stânga, am acordat prioritate autovehiculelor care veneau din stânga, am ieșit pe linia de tramvai, am oprit pentru a acorda prioritate autovehiculelor ce veneau din stânga, am ieșit pe bandă doi care era liberă culoarea semaforul fiind galbenă și imediat s-a făcut roșu, am oprit pentru ca am putut opri ca nu aveam viteză, în spatele meu a venit un autobuz de transport persoane în comun de pe banda 1 pe banda 2 crezând ca o sa forțez culoarea semaforului,șoferul autobuzului a frânat brusc,au căzut pasagerii, unul din pasageri a ajuns la spital unde a fost diagnosticată cu fractură bimaleolara glezna picior stâng. În momentul când semaforul s-a făcut verde am plecat iar șoferul autobuzului a sunat la 112 și m-a acuzat ca am plecat de la locul accidentului l, eu neștiind nimic. Am fost sunat de politia rutieră sa ma prezint la ei pentru ca am plecat de la locul accidentului, nu am înțeles ce accident ca nu am fost nici măcar atinsă (nu a fost coeziune). M-am ales cu permisul reținut și dosar penal. Ce pot face în aceasta situație? Menționez ca eram singură în mașină, el nu mi-a făcut nici un sem sa ma opresc, probabil sa nu-mi iau martori care așteptau la semafor. Rog să-mi răspundă un avocat care s-a mai confruntat cu un astfel de incident. Mulțumesc frumos!