avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Activitate 26ioana

Activitate 26ioana

Am inteles. Puteau face act de donatie simplu (fara uzufruct) si sa precizeze drept clauza ca nu am dreptul sa vand apartamentul pe o perioada de ...ani? Si am uitat sa mai spun ca am un frate care nu stie de aceasta donatie. El poate ataca cumva aceasta donatie in timp?
Multumesc frumos tuturor!
Ok,sta plecata pana la pensie si dupa se intoarce. Eu ce fac ma pricopsesc cu ea in casa? Eu nu am intentia sa il vand ci sa investesc si sa traiesc in el, nu sa o am pe ea in casa la batranete.
Sa inteleg ca singura ei problema ar fi nu ca vand eu apartamentul ci sa aiba si ea un loc in apartament cand vrea?
Mi-a spus ca daca vreodata se va ajunge la divort sa nu pierd apartamentul. Si vreau sa stiu daca e adevarat. Daca se merita sa investesc in acel apartament

Buna ziua, am si eu o intrebare. Mama si matusa mea au facut dezbaterea mostenirii pentru apartamentul ramas de la bunicul meu. Amandoua au decis sa imi lase mie apartamentul. Cum matusa mea trebuie sa plece in strainatate a facut o procura de imputernicire pe mama mea( donatie cu rezerva dreptului de uzufruct viager din partea matusii). Mi-a spus ca a pus aceasta clauza pentru a nu vinde apartamentul deoarece sunt casatorita. Eu stiu ca dreptul de uzufruct inseamna ca are dreptul la apartament pana moare. Dar ce sa cred acum? Un act de donatie fara drept de uzufruct l-as putea vinde?