Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am si eu o intrebare. Mama si matusa mea au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am si eu o intrebare. Mama si matusa mea au facut ...

Buna ziua, am si eu o intrebare. Mama si matusa mea au facut dezbaterea mostenirii pentru apartamentul ramas de la bunicul meu. Amandoua au decis sa imi lase mie apartamentul. Cum matusa mea trebuie sa plece in strainatate a facut o procura de imputernicire pe mama mea( donatie cu rezerva dreptului de uzufruct viager din partea matusii). Mi-a spus ca a pus aceasta clauza pentru a nu vinde apartamentul deoarece sunt casatorita. Eu stiu ca dreptul de uzufruct inseamna ca are dreptul la apartament pana moare. Dar ce sa cred acum? Un act de donatie fara drept de uzufruct l-as putea vinde?
26ioana, utilizator
Dreptul de uzufruct inseamna ca pana la deces, matusa are dreptul de a locui in apartament si de a-l folosi.
Dvs puteti sa vindeti apartamantul, dar cu tot cu matusa in el.
Dupa decesul matusii, veti prezenta la Biroul de Carte Funciara o copei legalizata dupa certificatul de deces si se va radia clauza de uzufruct viager.
Nu stiu ce legatura are uzufructul cu faptul ca sunteti casatorita....
raluk0207, utilizator
Mi-a spus ca daca vreodata se va ajunge la divort sa nu pierd apartamentul. Si vreau sa stiu daca e adevarat. Daca se merita sa investesc in acel apartament

Sa inteleg ca singura ei problema ar fi nu ca vand eu apartamentul ci sa aiba si ea un loc in apartament cand vrea?
Nu aveati de ce pierde ap in caz de divort, ca e bun propriu.
Nu o sa il puteti vinde ca nu vi-l cumpara nimeni asa, cu tot cu matusa gen si in plus, o sa stati cu mkatusa cand va dori si cat va dor ea.
e adevarat ca dreptul de stinge prin neuz un 10 ani.
deci daca sta plecata... v-ati scos
Ok,sta plecata pana la pensie si dupa se intoarce. Eu ce fac ma pricopsesc cu ea in casa? Eu nu am intentia sa il vand ci sa investesc si sa traiesc in el, nu sa o am pe ea in casa la batranete.