avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1210 soluții astăzi
Forum Activitate marcelni

Activitate marcelni

CONTESTATIA DECIZIEI A.N.P.I.S. DE RESPINGERE A CERERII DE ACORDARE A DREPTURILOR PREVAZUTE DE D-L nr.118/1990 PE BAZE LEGALE GRESITE
Tocmai am primit raspunsul ANPIS de respingere a Cererii mele de acordare a drepturilor ca urmasa a tatalui meu, fost condamnat politic in urma unei Sentinte emise de Tribunalul Militar Bucuresti in 1948 pentru "complot in scop de razvratire" pe baza art.227 CP, comb cu art.210 CP si art.209 CP toate comb. cu art.101, 103 CP si DL 856/1938 si 1108/1938. Fost comandor-aviator FARR decorat pentru eroismul luptelor de la Cotul Donului de impotrivire contra inaintarii sovieticilor spre Romania in 1942 si dupa cotropirea tarii de rusi, epurat, s-a asociat organizatiei anticomuniste Rezistenta Spirituala, care dupa capturare si arestare a unui intreg lot de 50 de membrii, a fost condamnat si incarcerat 8 ani in 8 inchisori politice dupa care, la asa zisa eliberare, a fost ucis in fata mea de un grup de militieni in satul unde i se stabilise domiciliul fortat din Maramures. Dupa caderea regimului comunist, am putut gasi Fisa lui Matricola Penala in arhiva IICCMER a detinutilor politici si am citit informatiile despre acordarea calitatii de luptator in rezistenta anticomunista persoanelor condamnate pentru infractiuni savarsite din motive politice din OUG 214/1999, Ordonanta care apare mentionata si in Legea 221/2009 care numeste specific condamnarile cu caracter politic pronuntate pentru faptele prevazute, printre altele, in art.210, 227, 229 din Codul penal din 1936 pentru care tatal meu a fost condamnat in 1948 de Tribunalul Militar Bucuresti pentru "complot in scop de razvratire" cu termenii peiorativi ai vremii "organizatiuni de tip fascist" pe langa "organizatie subversiva regimului" ca apartenenta politica.

Pe baza trecutului lui de prizonier politic al tatalui meu si atasand documente mentionand filiatia noastra, anul trecut am inaintat ANPIS Cererea mea de acordare de drepturi de urmasa conform Decretului - Lege 118/1990. Saptamana trecuta ANPIS m-a incunostiintat ca mi-a respins cererea pe motiv ca DIN SENTINTA DE CONDAMNARE SI FISA LUI MATRICOLA PENALA A REZULTAT CA TATAL MEU A DESFASURAT O ACTIVITATE FASCISTA SI/SAU LEGIONARA IN CADRUL UNEI ORGANIZATII SAU MISCARI DE ACEST FEL IN SENSUL PREVAZUT DE O.U.G. nr.31/2002 DESCONSIDERAND COMPLET LEGEA 221/2009!
Cum pot sa intru in posesia unei copii a Actului meu de Nastere de dinaintea infierii de catre sotul mamei 6 ani dupa decesul tatalui meu firesc? Starea Civila a localitatii care mi-a eliberat un nou Act de Nastere cu numele sotului mamei care m-a infiat spune ca nu-l mai are pentru ca nu mai e valabil. Eu nu vreau sa folosesc ca act valid actul meu de nastere mentionand tatal meu la nastere, vreau doar sa documentez numele meu avut la nastere din tatal meu firesc. Pentru ca v reau sa ridic un monument funerar ca lumea deasupra mormantului lui lasat in paragina de zeci de ani cand nu mi s-a spus unde e decat recent si nu cred ca am dreptul sa ma ating de mormantul lui fara sa dovedesc ca a fost tatal meu. Multumesc.
OBTINEREA CERTIFICATULUI DE NASTERE AVUT INAINTE DE INFIERE

Buna ziua,
In contextul urmarilor catastrofale ale Romaniei dupa cotropirea sovietica de dupa abdicarea regelui, tatal meu, ofiter in Fortele Aeriene Regale ale Romaniei, erou decorat pe frontul de Est a organizat dupa epurare un grup al Rezistentei Spirituale afiliat grupului condus de Nicolae Dabija in Muntii Apuseni, motiv pentru care a fost condamnat la 10 ani de temnita grea iar dupa eliberare a fost ucis in fata mea intr-un sat din Ardeal. Ororile prin care familia mea a trecut au ingrozit-o pe mama deoarece si ea si eu am suferit persecutiile regimului de atunci pentru "origine nesanatoasa." Groaza ei a determinat-o sa se recasatoreasca cu un prieten al familiei si impreuna cu el sa ma infieze, amandoua obtinand un nume nou.
Si ea si noul sot au murit demult dar numele cel nou de dupa infiere ma impiedeca sa am acces la Certificatul meu de Nastere original care a fost anulat dupa infiere. CUM AS PUTEA OBTINE CERTIFICATUL MEU DE NASTERE original, nu ca sa-mi schimb numele inapoi dar pentru mandria cu care nu mai mi-e frica sa sterg praful de pe arhive vechi sau piatra de mormant a tatalui meu, erou national terfelit dupa intoarcerea de pe Front? Cum as putea obtine acel certificat original, chiar asa anulat cum e?