avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1978 soluții astăzi
Forum Activitate Casper20

Activitate Casper20

Salutare grup
Prelungire CCC
Copilul sa născut în 23.04.2022 și eu ar trebui să mă întorc la muncă în data de 24.03.2024.
Întrebare este daca pot să îmi prelungesc " ședere" acasă până în septembrie fara să mai iau indemnizație?
Adică să îmi prelungesc suspendarea contractului de muncă.
Mulțumesc anticipat
Atunci sa cer și o aprobare scrisă de la președintele asociației de proprietari?
Parcarea este într-adevăr domeniu public dar eu supraveghez un bun privat.

ynocentta a scris:

Aprobarea verbala a administartorului de imobil demonstreaza ca acesta nu stapaneste dispozitiile in vigoare si limitele sale de competenta
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta executionala
Administratorul de imobil nu poate dispune de la sine putere instalarea de sistem de supraveghere in partea comuna de condominiu-dupa cum este acoperisul imobilului de locuit in comun
are ca obiectiv strict protectia proprietatii private
.
Dar vehiculul se afla pe drum public....

Mulțumesc frumos pentru lămuri
O zi frumoasă

latka a scris:

Păi tocmai asta e, ceea ce nu e interzis de lege, este permis.

Doar mia zis să mă uit în legea 333 din 2003 cu adăugirile următoare.
Acolo nu am găsit nimic care să mă împiedice.
Despre camere de supraveghere și unde pot fi instalate am habar deoarece vând așa ceva în magazinul unde lucrez.
Știu că nu încalc nici o lege și nici un drept dar vreau sa am ceva la mana sa ii "dau peste nas" cum se zice.

latka a scris:

Dar el v-a pus in fata vreo lege ca nu aveti dreptul ?

Exista vreo lege unde sa fie specificat că am tot dreptul să montez aceasta camera in afară de GDPR sa ii pun și eu în fața ceva?

latka a scris:

Spuneti-i vecinului sa va dea in judecata , daca el crede ca legea aia are vreo legatura. Si nu are. Atit timp cit nu difuzati nimic in spatiul public, nu veti avea probleme. ANSPDCP nu interzice folosirea unei camere de supraveghere in interes personal, daca supravegherea are ca obiectiv strict protectia proprietatii private.
www.avocatnet.ro/articol_516...

Buna ziua
Am și eu o nelămurire legată de o cameră de supraveghere pe care o am montată pe acoperișul blocului la et.4 și care este îndreptată spre parcare.
Menționez că această cameră filmează doar mașinile din parcare și nu intrarea în bloc, trotuar, balcoanele sau geamurile vecinilor.
De curând am fost amenințat de un vecin că este ilegala și mi-a aruncat în fața legea 333 din 2003 cu adăugirile ulterioare.
Camera a fost montata deoarece mașina mia fost spartă odată, forțată de 2 ori și lovită cu picioarele (urme de cauciuc de pe talpa ghete/bocanci) de 2 ori.
Filmările sunt stocate 7zile și nu sunt divulgate in spațiul public.
Am aprobarea verbală a administratorului de bloc pentru montarea acestei camere.