avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate Eusebiu2023

Activitate Eusebiu2023

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea speta:
Titlu de proprietate pe mai multe terenuri extravilane si intravilane este pe 5 persoane( nu s-a vrut sa se faca partajul pana acum).
Dintre cei 5 mai este in viata o singura persoana,de la ceilalti 4 sunt copiii si nepotii.
Cu ani in urma mostenitorii au facut intelegere ca fiecare sa lucreze anumite terenuri
Acum s-ar dori de singurul mostenitor in viata sa se faca cadastru si implicit partajul.
Intrebarea mea este daca este legal sa faca fiecare din mostenitori( copii sau nepoti ramasi dupa decesul celorlati mostenitori) cadastru pentru fiecare teren lucrat ( cu riscul ca poate dupa partaj nu mai poate fi terenul lor)sau mai intai sa se faca partajul si abia apoi in functie de proprietate sa se faca cadastru.....cererea pentru cadastru se poate face de singurul supravietuitor sau trebuie facuta si de mostenitori celorlati 4 care au decedat.
Si inca o intrebare ce se intampla daca nu pot fi gasiti toti urmasii celor 4 mostenitori decedati.
Multumesc!
Buna ziua!
In urma decesului ultimului parinte,unul din frati( suntem 3) a deschis succesiunea.
Am inteles ca daca ceilalti 2 vom da declaratie de renuntare la succesiune nu vom mostenii nimic.
La masa succesorala se va dezbate o casa de locuit cu terenul aferent si mai multe tereniri.
Fratii care nu au deschis succesiunea sunt de acord ca terenul si casa parinteasca sa revina fratelui care a deschid succesiunea iar terenurile sa fie impartite in mid egal tuturor fratilor.
Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui procedat.
Parerea mea mu stiu daca este bina ar fi sa nu renuntam la succesiune deci sa fim toti 3 mostenitori si cand se va dezbate succesiune sa cedam partea noastra a celor lati 2 de casa si terenul aferent.
Astef ca pentru celelate terenuri si ce va nai fi pe biitor sa fim toti 3 mostenitori.
Va multumesc anticipat.