avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate rrodica

Activitate rrodica

Răspuns la discuția Plan urbanistic de detaliu
Planul urbanistic de detaliu a fost pus in dezbatere publica cu respectarea legii 52/2003. Cred insa ca trebuia sa pecizez de la inceput, este vorba despre un "studiu de dezvoltare cvartal", adica se propune trasarea unor strazi noi la limita de vecinatate, din spate, a gradinilor, dezmembrarea parcelelor existente si construirea altor imobile pe parcelele dezmembrate. Problema este insa ca in zona supusa studiului, toate parcelele sunt proprietate privata, acualii proprietari au fost "presati" de o firma sa-si vanda gradinile, ceea ce nimeni nu a acceptat.
Dar iata ca la initiativa primariei, apare acest "studiu de dezvoltare cvartal" comandat tocmai firmei interesate!
Adica primaria a initiat un plan urbanistic de detaliu (clar ar fi trebuit zonal, fiind vorba de un cvartal) pe parcele proprietate privata si a publicat acest studiu pe site-ul sau, fara consultarea/acordul vreunuia din proprietarii de terenuri din zona studiata.
Oamenii considera ca s-a facut un abuz prin initierea studiului pe terenurile proprietate privata, fara consultarea proprietarilor si un abuz si mai mare prin publicarea studiului, fara acordul proprietarilor.
Sunt acestea abuzuri ale primariei? Si daca da, unde se pot incadra?
Se poate ataca in contencios administrativ un plan urbanistic de detaliu, care in acest moment este doar la faza de plan, afisat pe site primarie, adica inca nu a fost aprobat prin HCL?
PUD-ul a trecut prin dezbatere publica, la solicitarea unui grup de cetateni, dar pozitia reprezentantilor directiei de urbanism nu ne multumeste; mentionez ca am facut deja plangerea prealabila, inca nu am primit raspunsul.
Se poate ataca in contencios administrativ un plan urbanistic de detaliu, care in acest moment este doar la faza de plan, afisat pe site primarie, adica inca nu a fost aprobat prin HCL?
PUD-ul a trecut prin dezbatere publica, la solicitarea unui grup de cetateni, dar pozitia reprezentantilor directiei de urbanism nu ne multumeste; mentionez ca am facut deja plangerea prealabila, inca nu am primit raspunsul.