avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate Lavinia MIHAI

Activitate Lavinia MIHAI

Buna ziua ma confrunt siveu cu o situație similara doar ca bunica are dementa nu mai are curator pt ca este destul de rea boala, adică ba vrea sa se arunce de pe balcon ba sa dea foc ba sa facă numai rau are rude dar nimeni nu mai poate sta cu ea..ce putem face în aceasta situație?o putem duce la un azil daca ea nu vrea??
Am primit de la medic acum o hârtie ca are o dementa senila sau presenila un cod 300 încerc sa aflu mai mult ce pot face
Va mulțumesc din suflet

Dorin Voicilas a scris:

Nu vă poate da afară așa simplu. Oricum, ar trebui să vă dea în judecată, dar având în vedere că suferă de acea boală, va avea nevoie de un curator, care să o reprezinte. În situația în care instanța (să spunem) îi dă dreptate și dispune evacuarea, atunci vă puteți recupera banii investiți în casă, dacă aduceți acte doveditoare pentru acele investiții și martori, care să confirme că ați investit.

Va mulțumesc

Dorin Voicilas a scris:

Nu are drept de semnătură.

Si daca am apucat sa investim bani în casa pe promisiune ne poate da afara având martori?Mai putem recupera ceva ?ce se poate face în acest context?Mulțumesc anticipat
Buna ziua ma puteți ajuta va rog și pe mn cu un răspuns?Am o bunica de curând diagnosticata de medicul psihiatru de alzaimer si a început sa ne pună bete în roata acum cu niște qcte pe pământ, întrebarea mea ar fi dacă ar mai avea drept de semnătura atata timp cât acuratorul ei sa retras .va mulțumesc