avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate Eliana2005

Activitate Eliana2005

Bună Adriandumitru ,
Nu avem antecontract , și nimic scris mia plătit acontul eu acum după aceste luni de promisiuni fără rezultat nu mai doresc sa vând terenul .atât tot.
Bineînțeles acontul il returnez
Atât ca tot ma amenință cu proces civil dacă nu facem contractului la notar la sfârșitul lui februarie sau când va avea bani. În acest caz ce ma consiliați
Mulțumesc frumos


adriandimitriu a scris:

aveti antecontract? daca e facut cu clauzele curente, ar trebui sa-i platiti de doua ori avansul. asta e riscul

Bună ziua,
Ași dori sa va fac o întrebare , dar mai înainte sa va explic situația.
Acum doi ani am pus un teren la vânzare am găsit clientul si am primit acontul.
Au fost unele mici probleme cu actele având în vedere noile modificări ale legi.
În 2022 prin septembrie au ești tote actele .
Am contactat clientu pentru a finaliza vânzarea la notar clientul mia spus ca nu are bani cai are investiți în afaceri dar facem în octombrie actele , în octombrie ma mutat în noiembrie apoi decembrie, ianuarie iar pe 15 ianuarie 2023 mia spus la sfârșitul lui februarie. La acest punct și în acestă situația neplăcută iam sus ca nu mai vreau sa vând terenul și sai returnez acontul .
Reacția lui a fost ca ma da în judecată mai ales ca el a cumpărat și un alt teren al altui vecin de lângă mine lucru pe care eu nu lam cunoscut.
Menționez ca nu avem un contact scris și dores să-mi țin terenul.
În acest caz ce risc ?
Mulțumesc frumos
Daniela