avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate Mariuscozma

Activitate Mariuscozma

Foarte concis raspunsul dvs ( jane2 ).... si de asemenea , foarte bine de stiut ca „nimeni nu poate invoca necunoașterea legii” ! ( Romascanu ) ......e tare bun ABC-darul acesta juridic !
Ce intelegem prin bunul personal ? DOAR bunul obtinut de catre unul dintre soti inainte de casatorie ? Sau exista bunuri personale dobandite si in timpul casatoriei ? Ce se intampla daca bunul personal a primit valoare in timpul duratei casatoriei ( si ) datorita celuilalt sot ?
Pentru ,,ibn" :
Puteti va rog sa explicati un pic notiunile ,, al meu " si ,, al nostru " in cazul al doilea la care va referiti ? Constat ca nu inteleg bine semnificatiile exprimarilor juridice si de aceea cred ca sunt necesare unele explicatii suplimentare .
Nu-i asa ca „nimeni nu poate invoca necunoașterea legii” ? ...inteleg ca inainte de a intreprinde ceva , este necesara cunoasterea legii ...pai , daca ar fi asa , multi juristi n-ar mai avea paine !
La fel si in alte domenii , nu ar fi nevoie de asa multi politisti daca lumea ar fi educata ( un profesor este mult mai ieftin pentru stat decat un politist ) ....
,,prietenii stiu de ce " !
Tarisoara noastra s-a marit pe baza principiului majoritatii impus de presedintele american Wilson la incheierea primului razboi mondial ....reiese cumva ca un element important a fost faptul ca romanii faceau mai multi copii ( cel putin in zona Imperiului austro-ungar ) ....acuma constatam ca cine a facut multi copii , pana la urma si-a dezavantajat copiii , nepotii ! ....concluzie ( simplista ) : romani , faceti cumva si nu mariti natalitatea ca va dezavantajati urmasii !!!....asa ar arata un rationament al unui profan in domeniul juridic . Sunt curios cum sunt legile referitoare la succesiune in alte tari ....Germania , Franta , GB , SUA ....
Multumesc pentru raspuns ! Ma multumesc cu ce am primit .

Comentez : mi se pare tare nedrept ca un nepot fara frati sa primeasca 1/3 din mostenire iar un nepot din grupul cu 4 frati sa ia de 4 ori mai putin !! Mi se pare tare inechitabil si caut o solutie pentru o impartire echitabila .
Succesiune nepoti colaterali privilegiat
In situatia ca nu exista frati in viata ai decedatului nici alti mostenitori , decat copiii fratilor , exista posibilitatea ca nepotii privilegiati sa obtina mostenire in cantitate egala , chiar daca fratii decedatului au un numar diferit de copii ?
Cum se imparte mostenirea intre nepotii colaterali privilegiati ?

Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum se face impartirea averii unei persoane ( femeie ) in varsta , decedate la 84 de ani si care nu are nici sot nici copii .
Persoana decedata a avut 3 frati , care sunt si ei decedati , astfel ca mostenitori vor fi doar copiii fostilor frati .
Cei 3 frati ai decedatei ( decedati si ei ) au 2 copii , 4 copii si 1 copil . Cum se va face impartirea averii decedatei catre cei 7 nepoti , in cantitati egale ?
Precizare : cei 7 nepoti sunt adulti , care au si ei la randul lor copii . Avand in vedere ca unul din cei 7 nepoti ai decedatei este si el decedat , copiii nepotului decedat , au drept de mostenire ?
Multumesc .