avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se imparte mostenirea intre nepotii colaterali ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se imparte mostenirea intre nepotii colaterali privilegiati ...

Cum se imparte mostenirea intre nepotii colaterali privilegiati ?

Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum se face impartirea averii unei persoane ( femeie ) in varsta , decedate la 84 de ani si care nu are nici sot nici copii .
Persoana decedata a avut 3 frati , care sunt si ei decedati , astfel ca mostenitori vor fi doar copiii fostilor frati .
Cei 3 frati ai decedatei ( decedati si ei ) au 2 copii , 4 copii si 1 copil . Cum se va face impartirea averii decedatei catre cei 7 nepoti , in cantitati egale ?
Precizare : cei 7 nepoti sunt adulti , care au si ei la randul lor copii . Avand in vedere ca unul din cei 7 nepoti ai decedatei este si el decedat , copiii nepotului decedat , au drept de mostenire ?
Multumesc .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
averea se imparte in 3 parti, corespunzatoare celor 3 frati. daca unul din frati este decedat, mostenitorii vor dobandi partea acestuia, indiferent de cati sunt. nu se imparte la 7.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și copiii nepotului decedat au drept la moștenire, prin reprezentare.

Împărțirea se face pe tulpini și ramuri.
Moștenirea se împarte în 3 părți (corespunzătoare numărului fraților predecedați/tulpini).
Copiii lui lui F 1 împart în mod egal partea ce s-ar fi cuvenit tatălui lor (1/3 împărțit la 2)
Copiii lui F 2 (in număr de 4) împart în mod egal treimea ce s-ar fi cuvenit tatălui lor.
Copilul lui F 3 primește 1/3 (fiind singur pe tulpină).
Copiii lui N 7 împart în mod egal partea ce s-ar fi cuvenit tatălui lor.
Ultima modificare: Vineri, 3 Februarie 2023
romascanu, moderator
Succesiune nepoti colaterali privilegiat
In situatia ca nu exista frati in viata ai decedatului nici alti mostenitori , decat copiii fratilor , exista posibilitatea ca nepotii privilegiati sa obtina mostenire in cantitate egala , chiar daca fratii decedatului au un numar diferit de copii ?
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Teoretic, există ...
Dar este riscant! Cine face primul pas s-ar putea să-l facă ... direct în prăpastie.
Ar trebui ca TOȚI să accepte moștenirea în nume propriu și NICIUNUL prin reprezentare.
Adică: ori "dansăm sincron", ori ... cei din urmă vor fi cei dintâi... (datorită sau, după caz, din pricina aplicării principiului proximității gradului de rudenie).

Este dificil de explicat în scris... Și nici nu cred că vreau să explic aici. Aici, pe forum, ofer răspunsuri ...banale. Adică formulate până la limita în care, dacă ar lua cineva ceva/orice din ceea ce am scris eu pe forum și ar încerca să folosească...împotriva mea, atunci ... își asumă riscul ca, în final, să nu înțeleagă cine și ce ... l-a izbit.
Nu confundați forumul cu o discuție/consultanță între 4 pân' la 6 ochi (dacă avocatul e purtător de ochelari ca mine). Căci nu există răspunsuri general valabile pentru o întreagå ...liotă de moștenitori ... cu interese contrare.
Depinde cine (mă) întreabă!

Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2023
romascanu, moderator
Multumesc pentru raspuns ! Ma multumesc cu ce am primit .

Comentez : mi se pare tare nedrept ca un nepot fara frati sa primeasca 1/3 din mostenire iar un nepot din grupul cu 4 frati sa ia de 4 ori mai putin !! Mi se pare tare inechitabil si caut o solutie pentru o impartire echitabila .
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2023
Mariuscozma, utilizator

Alte discuții în legătură

Cum se face succesiunea? padri padri In urma decesului tatalui meu urmeaza sa se faca succesiunea averii imobiliare ramase,avere ce consta intr-un apartament de 80mp. Familia este compusa din ... (vezi toată discuția)
Succesiune parinti decedati steef steef cum se face succesiunea in situatia in care ambii parinti sint decedati? au doi copii,unul in viata celalalt decedat (are 3 copii in viata) ce cota parte ... (vezi toată discuția)
Succesiune hippyske hippyske O matusa a decedat si trebuie deschisa masa succesorala. Nu a avut copii. Are 3 frati in viata si unul decedat. La masa successorala participa si copiii si ... (vezi toată discuția)