Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se face succesiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se face succesiunea?

In urma decesului tatalui meu urmeaza sa se faca succesiunea averii imobiliare ramase,avere ce consta intr-un apartament de 80mp. Familia este compusa din sotia defunctului (mama mea), doi copii majori in viata si urmasii unui al treilea copil care a decedat cu un an inaintea tatalui meu. Ma intereseaza cum se face partajarea, si daca copilul decedat inaintea tatalui, respectiv urmasii, au sau nu aceleasi drepturi la mostenire ca si copii in viata. Mentionez ca parintii au fost casatoriti peste 50 de ani si suntem toti copii aceluiasi cuplu.
daca apartamentul a fost bunul comun al sotilor, numai jumatate din acesta intra in masa succesorala. mama mosteneste 1/4, iar copiii vor imparti egal 3/4 (se va imparti in 3). copiii celui decedat culeg cota tatalui lor si-o vor imparti in mod egal
Nepoţii de fiu predecedat (urmaşii copilului decedat înaintea tatălui) au aceleaşi drepturi (prevăzute de lege) ca şi ceilalţi moştenitori, pentru că ei îl reprezintă la succesiune pe înaintaşul lor, deci nu sunt "vitregiţi" în vreun fel.

Dar atenţie, aceleaşi drepturi nu înseamnă aceleaşi cote. În cazul lor, venind pe "tulpina" copilului predecedat, vor culege cota acestuia, şi o vor împărţi în mod egal, exact cum a spus şi colega gj_jane2.

Dacă, într-adevăr, apartamentul a fost bun comun, şi vă interesează chiar partajarea (nu doar succesiunea), atunci cotele finale ar fi: mama - 5/8, cei doi copii aflaţi în viaţă, câte 1/8 fiecare, iar nepoţi de fiu predecedat - 1/8 împreună.

Presupunând că ar accepta moştenirea şi ar veni la succesiune toţi trei, cotele ar fi: mama - 15/24, cei doi copii aflaţi în viaţă, câte 3/24 fiecare, iar nepoţii de fiu predecedat, câte 1/24 fiecare.
Biroul Notarial Ionascu Nicolae, Notar