avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1881 soluții astăzi
Forum Activitate Alexa1989

Activitate Alexa1989

Nu mai dau de contabila deloc, si nu stiu daca in urma infiintarii PFA, am fost pus cu norma de venit sau in sistem real, Dansa mi-a comunicat foarte vag ca "vede dansa". Cum as putea afla in mod cert cum figurez si de la ce institutie?
Sunt o persoana juridica ce importa si comercializeaza produse strict catre alte persoane juridice.
Am un produs defect pe care clientul meu persoana juridica il returneaza in perioada de garantie.
Eu il pot repara rapid daca nu e ceva complex, sau ii pot da la schimb un alt produs functional ca sa nu astepte dupa mine clientul.

Intrebarile sunt:

1. Pentru operatiunile de preluare produs defect, respectiv eliberarea produsului reparat( sau acordarea unui produs identic/similar), sunt obligat sa emit facturi de storno respectiv refacturare, catre client?
M-ar interesa temeiul legal de unde ar putea rezulta o asemenea obligatie.

2. Dpdv gestiune stoc, imi inregistrez intrarea respectiv iesirea de produse in gestiune, pentru a putea avea mereu concordanta stoc fizic-stoc scriptic (371 in contrapartida cu 607).
Este monografia contabila corecta? Sau ar fi mai nimerit un 371 la 473, de exemplu?