avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tratament contabil reparatii produse in garantie intre ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tratament contabil reparatii produse in garantie intre persoane juridice

Sunt o persoana juridica ce importa si comercializeaza produse strict catre alte persoane juridice.
Am un produs defect pe care clientul meu persoana juridica il returneaza in perioada de garantie.
Eu il pot repara rapid daca nu e ceva complex, sau ii pot da la schimb un alt produs functional ca sa nu astepte dupa mine clientul.

Intrebarile sunt:

1. Pentru operatiunile de preluare produs defect, respectiv eliberarea produsului reparat( sau acordarea unui produs identic/similar), sunt obligat sa emit facturi de storno respectiv refacturare, catre client?
M-ar interesa temeiul legal de unde ar putea rezulta o asemenea obligatie.

2. Dpdv gestiune stoc, imi inregistrez intrarea respectiv iesirea de produse in gestiune, pentru a putea avea mereu concordanta stoc fizic-stoc scriptic (371 in contrapartida cu 607).
Este monografia contabila corecta? Sau ar fi mai nimerit un 371 la 473, de exemplu?

Alte discuții în legătură

Piesele in garantie carabela_anca carabela_anca Am urmatoarea situatie: vand o piesa la care acord garantie. Dupa un timp clientul vine si mi-o lasa in custodie pana la rezolvarea garantiei.Eu incarc aceasta ... (vezi toată discuția)
Firma de stampile alinutza32 alinutza32 Daca ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum fac inregistrarile contabile la o firma care comercializeaza stampile, tinand cont ca: se achizitioneaza aparatul ... (vezi toată discuția)
Lamuriri monografie restaurant STEFAN ALINA STEFAN ALINA Buna ziua Am urmatoarea situatie: un restaurant vinde mancare s-au facut urm inregistrari: 345 = 711 4193 371 = 345 4193 607 = 371 4193 Am gasit aceste ... (vezi toată discuția)