Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma de stampile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma de stampile

Daca ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum fac inregistrarile contabile la o firma care comercializeaza stampile, tinand cont ca: se achizitioneaza aparatul separat de tusiera, la firma se confectioneaza partea cu "denumire firma, etc" si se vinde stampila. E prima data cand am o firma cu acest tip de activitate. Sa o sonsider productie? (cod caen - 3663 fabricarea altor produse manufacturiere). Daca se poate o monografie contabila in acest sens, de la intrarea facturii cu aparat stampila si tusiera, pana la vanzarea stampilei propriu-zise.
Va multumesc
Incercati daca va raspunde la cerinte un procedeu simplificat (nu este considerata productie ci prestare de serviciu)
1) 371=401 achizitie aparat (stampila) destinat(a) vanzarii
2) Vanzarea stampilei catre client (respectiv facturarea)
411= %
704 cv prelucrarii antetului
707 valoarea aparatului
Descarcarea gestiuni:
607= 371 valoare de intrare a aparatului.
Succes.
va multumesc pentru ajutor