Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum inregistrez?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum inregistrez?

Buna ziua,
O firma de distributie comercializeaza carbuni de gratar, la saci de 3 kg, pe care ii ia de la o firma din Prahova. Firma de distributie cumpara sacii de carbuni(ambalajul) de la o alta firma, pe care ii da firmei din Prahova.Cum se inregistreaza in contabilitate sacii de carbuni?
O solutie ar fi : (inreg sacilor goi in 371 si vanzarea lor la pretul de achizitie)
inreg sacilor cu carbuni de la firma A : 371=401 ; 4426=401; 371=378; 371=4428;

inreg sacilor goi(fara carbuni) de la firma B : 371=401 ; 4426=401

vanzarea catre firma A a sacilor goi : 411=707(valoarea sacilor)
411=4427( aceeasi val ca 4426)
607=371(valoarea sacilor)
vanzarea sacilor cu carbuni la diversi clienti : 411=707
411=4427
607=371(costul sacilor+carbunilor)
378=371
4428=371
Multumesc, dar am uitat sa specific faptul ca acesti saci sunt umpluti cu carbuni, iar acea firma nu plateste nici un sac. Pot sa ii inregistrez ca ambalaj?
Daca firma A care va livreaza sacii umpluti cu carbuni nu-si evidentiaza in contabilitate intrarea sacilor si valoarea facturii emisa catre dvs a sacilor cu carbuni nu contine si valoarea sacilor goi puteti sa va inregistrati cu ei in ambalaje iar la inregistrarea in contul 371 a sacilor cu carbuni trebuie sa faceti concomitent si descrcarea din ambalaje si intrarea in marfa a sacilor goi (adica sa intregiti produsele marfa pe care dvs le vindeti) .

Multumesc!
Eu as trata aceasta problema ca fiind productie. Am ca materii prime carbunii si sacii iar produsele finite sunt sacii de carbuni de 3 kg fiecare.