avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila......
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila......

Respectuos as ruga , sa-mi trimita cineva o monografie contabila pt. masini casate, procurate pentru dezmembrare. Va multumesc din inima.
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 22:12, 28 Martie 2014
Chiar nimeni nu stie o monografie pentru o firma de dezmembrari auto?
Buna seara,

Ne cerem scuze pentru intarziere !

Incerc eu cu un model:

- achizitionarea de echipamente
% = 401 - presupunand ca vor fi vandute ca piese de schimb
3024
4426
- scoatere din evidenta in urma dezmembrarii, proces verbal de dezmembrare
6024 = 3024
- receptie piese componente
371 = 7588
- vanzare piese componente
411 =
707
4427
- descarcare gestiune la vanzarea pieselor
607 = 371
- incasarea contravalorii facturii

5311/5121 = 4111

Alt model:

- achizitie autoturism:
301 = 401
- materii prime
601 = 301

Inregistrari contabile obtinere componente:
345 = 711
Trecerea in categoria pieselor de schimb:
3024 = 345
La montarea unei piese pe un alt autoturism se va efectua scaderea din gestiune, prin inregistrarea:
711 € = 3024

Depinde ce vi se potriveste, ce este specific dvs, pentru ca monografii pot fii destule.

Respect,
Dan Preda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie contabila dezmembrari auto anca_mih anca_mih Buna ziua. Am primit o firma cu profil de activitate dezmembrari auto, nou infiintata. Documentandu-ma, am vazut ca cea mai frecventa monografie este cea cu ... (vezi toată discuția)
Speta: se cumpara calculatoare si se vand componente Sibelux Sibelux Va rog sa ma scuzati daca nu am postat corect subiectul meu. As dori informatii pentru situatia urmatoare: la magazinul meu primesc sisteme de calcul ... (vezi toată discuția)
Cum inregistrez? kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O firma de distributie comercializeaza carbuni de gratar, la saci de 3 kg, pe care ii ia de la o firma din Prahova. Firma de distributie cumpara ... (vezi toată discuția)