avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila dezmembrari auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila dezmembrari auto

Buna ziua.
Am primit o firma cu profil de activitate dezmembrari auto, nou infiintata. Documentandu-ma, am vazut ca cea mai frecventa monografie este cea cu inregistrarea pieselor obtinute din dezmembrare in corespondenta cu contul 7588 (6024=3024 si 371=7588) pe considerentul, corect de altfel, ca folosirea lui 7588 si 6024 echilibreaza rezultatul. Avand in vedere ca la vanzarea pieselor se inregistreaza venit din vanzare si ca firma este microintreprindere, consider ca aceasta monografie nu este una avantajoasa pentru client, asa ca am incercat sa gasesc alte corespondente contabile.
Va rog sa-mi spuneti daca este corect sa consider procesul de dezmembrare ca fiind unul de productie si sa fac inregistrarea folosin 345 si 711 sau as putea sa fac inregistrarile astfel?
Achizitie vehicul de la pers. fizica: 3024= 462 cu plata 462=5311
Dezmembrare: 371= %
3024
378
vanzare: 411= 707

scaderea din gestiune: % = 371
607
378
Sau, in ideea folosirii contului 7588, ar fi corecta monografia:
- achizitie: 301=401
- dezmembrare : 601=301
- obtinere piese: 3024= 7588
- vanzare : 411=3024
In acest caz as inregistra veniturile inaintea vanzarii efective a pieselor.

Va rog sa-mi spuneti ce opinie aveti in folosirea fiecareia dintre monografii, daca observati vreo eroare in rationamentul meu si sa-mi sugerati eventuale materiale, carti de specialitate, care m-ar putea ajuta sa ma documentez pe acest domeniu.
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 30 Iunie 2015
anca_mih, utilizator

Alte discuții în legătură

Monografie contabila...... SALLAY CATALINA SALLAY CATALINA Respectuos as ruga , sa-mi trimita cineva o monografie contabila pt. masini casate, procurate pentru dezmembrare. Va multumesc din inima. (vezi toată discuția)
Productie note contabile denisa2011 denisa2011 buna dimineata, la o covrigarie cu productia in acelasi magazin notele contabile sunt: 1. achizitia 301=401 2. ch cu mat prime: 601=301 3 intrarea ... (vezi toată discuția)
Achizitionare autobuz Cecilia35 Cecilia35 O firma de transport achizitioneaza un autobuz accidentat pentru piese , scoate cateva piese de schimb si vinde auztobuzul cu o valoare mai mica bineinteles ... (vezi toată discuția)