Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila dezmembrari auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila dezmembrari auto

Buna ziua.
Am primit o firma cu profil de activitate dezmembrari auto, nou infiintata. Documentandu-ma, am vazut ca cea mai frecventa monografie este cea cu inregistrarea pieselor obtinute din dezmembrare in corespondenta cu contul 7588 (6024=3024 si 371=7588) pe considerentul, corect de altfel, ca folosirea lui 7588 si 6024 echilibreaza rezultatul. Avand in vedere ca la vanzarea pieselor se inregistreaza venit din vanzare si ca firma este microintreprindere, consider ca aceasta monografie nu este una avantajoasa pentru client, asa ca am incercat sa gasesc alte corespondente contabile.
Va rog sa-mi spuneti daca este corect sa consider procesul de dezmembrare ca fiind unul de productie si sa fac inregistrarea folosin 345 si 711 sau as putea sa fac inregistrarile astfel?
Achizitie vehicul de la pers. fizica: 3024= 462 cu plata 462=5311
Dezmembrare: 371= %
vanzare: 411= 707

scaderea din gestiune: % = 371
Sau, in ideea folosirii contului 7588, ar fi corecta monografia:
- achizitie: 301=401
- dezmembrare : 601=301
- obtinere piese: 3024= 7588
- vanzare : 411=3024
In acest caz as inregistra veniturile inaintea vanzarii efective a pieselor.

Va rog sa-mi spuneti ce opinie aveti in folosirea fiecareia dintre monografii, daca observati vreo eroare in rationamentul meu si sa-mi sugerati eventuale materiale, carti de specialitate, care m-ar putea ajuta sa ma documentez pe acest domeniu.
Va multumesc.
anca_mih, utilizator