avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate andrea_dea

Activitate andrea_dea

La un contract de vanzare cumparare a locuintei cu plata in rate vanzatorul poate percepe, in caz de intarziere a platii ratelor lunare, o taxa cu titlu prestari servicii mai mare decat contravaloarea ratelor restante? In baza carui temei legal poate face sau nu poate face asta, afara de prevederile contractuale? Multumsc anticipat tuturor celor care vor avea bunavointa si rebdare sa imi raspunda.


Am incheiat un contract de vanzare cumparare a locuintei in anul 2000 cu o unitate specializata in vanzarea locuintelor nationalizate si a celor construite din fondul de stat , detinuta cu titlu de chirie in baza unui contract de inchiriere cu Consiliul Local. Datorita faptului ca am fost plecata din tara, parintii mei , care stau la tara nu au achitat ratele timp de un an jumate. In urma unei notificari am aflat ca am rate restante neachitate. M-am prezentat la unitatea cu care am incheiat contractul de vanzare cumparare si am achitat pe langa sumele cu titlu de rate dobanzi si penalitati o taxa intitulata prestari servicii in cuantum de 2000 lei. In contractul de vanzare cumparare nu este prevazuta nici o clauza referitoare la aceste prestari de servicii ( situatii plati, incasare rate, arhivare doasr, comisioane bancare, minim personal angajat care sta la dispozitia clentului si raspunde la toate solicitarile acestuia, hirie spatiu arhiva, gestionare pe suport electronic etc.), se refera doar la niste taxe de urmarire si la executarea silita a debitorului in cazul neachitarii ratelor restante pe o perioada de sase luni. Inteleg ca aceasta unitate specializata in vanzarea locuintelor proprietatea statului , trebuie sa mai ,,traiasca,, dar si asa, doresc sa stiu daca avea dreptul de a solicita o suma mai mare decat totalul ratelor neachitate cu titlu de prestari servicii.