avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1832 soluții astăzi
Forum Activitate Ncht367

Activitate Ncht367

Prezint doar ce mi-a spus bunicul, nu pot comenta asupra situatiei deoarece nu am fost de fata cand s-au intocmit actele. Conform lui nu au fost prezenti martori.

Din cate am inteles el nici nu realizase ca trebuie facut vreun act prentru mostenire pana cand a fost instiintat de acest lucru.

Nici bunicul nici fratele lui nu au avut mare interes pentru proprietatea cu pricina pana la momentul de fata deoarece nu este de o valoare foarte mare.


Pana la urma frații bunicului ce doresc? Bani sau bunuri de la strabunic?


Nu stiu, fratele sau inca nu a comunicat public explicit ce vrea.
Buna ziua,

Am o situatie stranie legata de mostenire. Strabunicul meu a murit acum 18 ani. El a avut 3 copii. 2 dintre ei erau plecati in strainatate la momentul decesului in timp ce bunicul meu inca locuia in acelasi sat.

Bunicul meu a facut la 10 luni dupa decesul strabunicului succesiunea unde a fost trecut drept unic mostenitor fara cunostinta sa de catre notar. Acesta a capatat astfel casa strabunicului. Ceilalti doi frati au fost informati de faptul ca strabunicul a murit dar nu s-au implicat deloc in procesul de succesiune la acel moment.

Bunicul a facut intre timp act de vanzare si a transferat proprietatea matusii mele, stabilita tot in apropiere, care a intretinut terenul si casa.

Acum cateva luni bunicul meu s-a certat cu fratele sau pe un alt subiect si cei doi au rupt contactul. Recent bunicul a aflat, pe baza unor postari pe Facebook, ca fratele sau si-a luat un avocat si intentioneaza sa il duca in instanta pe faptul ca a produs si utilizat act fals de succesiune (?) si a vandut terenul care se afla acum in litigiu.

Matusa a incercat intre timp sa ii ofere direct terenul insa acesta a refuzat.


Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1) Mai boate pretinde fratele bunicului parte din mostenire daca a trecut atata timp de la decesul fostului proprietar?

2) Ce ar putea acesta sa atace si sa ceara prin proces la adresa bunicului?

3) Matusa poate fi implicata pe baza actului de vanzare si terenul revendicat, ea necunoscand situatia in care se afla inainte de aceste incidente?