avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate gcg 1974

Activitate gcg 1974

Răspuns la discuția Radiere din cartea funciara !!!
Am fost astazi la notar si mi-a dat raspunsul primit de la ANCPI.

"Asupra cererii introduse de (NUMELE NOTARULUI) privind inscrierea in cartea funciara vazand referatul asistentului - registrator, in sensul ca nu exista piedici la inscriere, fiind indeplinite conditiile prevazute la art. 48 din Legea 7/1996 - republicata, tariful achitat in suma de 60 lei, cu Bon fiscal NUMAR BON/DATA pentru Alte notari (inclusiv radierea) avand codul nr. 7.4.2.

DISPUNE:

Se noteaza in CFI (NUMARUL), privind imobilul identificat cu nr cadastral ,proprietatea lui NUME PROPRIETAR ,incheierea de certificare NUMAR/DATA/NUME NOTAR, in sensul ca in data de XX.XX.2008 s-a prezentata la biroul notarial din (ADRESA NOTARULUI), promitenta vanzatoare in antecontractul de vanzare cumparare aut nr NUMAR SI NUME NOTAR, incheiat cu NUMELE CUMPARATORULUI promitent cumparator,dar promitentul cumparator nu s-a prezentata pentru incheierea contractului.

Prezenta se va comunica: NUMELE NOTARULUI.
Cu drept de plangere in termen de 15 zile de la comunicare, care se depune la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara, se inscrie in cartea funciara si se solutioneaza de instanta competenta din circumscriptia in care se afla irnobilul.

Solutionata la data de:

Semnatura Registrator

Semnatura Asistent-registrator.

Pagina a doua reprezinta un extras de carte funciara pentru informare care in Partea a III-a, Inscrieri privitoare la sarcini are doua note:

1. " [... ] Se noteaza dreptul de promisiune in favoarea NUMELE CUMPARATORULUI pentru sarcini: se notaeza promisiunea bilaterala de vanzare cumparare pentru pretul de 000000, din care s-a achitat cu titlu de avans 00000, urmand ca diferenta de pret sa fie achitata integral la data incheierii contractului de vanzare cumparare in forma autentica, pana cel tarziu la data de DATA EXPIRARII ANTECONTRACTULUI."

2. "Se noteaza in CF XXXX, incheierea de certificare NUMAR/DATA/NUME NOTAR, in sensul ca in data de DATA EXPIRARII ANTECONTRACTULUI, s-a prezentat la biroul notarial promitenta vanzatoare in antecontractul NUMAR/DATA/NUME NOTAR, incheiat cu NUME CUMPARATOR promitent cumparator, dar promitentul cumparator nu s-a prezentat pentru incheierea contractului."

Ce sa inteleg din asta ? Notarul a spus ca nu mai este treaba lui de aici inainte.

Răspuns la discuția Radiere din cartea funciara !!!
Multumesc mult pentru raspunsuri. Am vorbit cu notarul si va tin la curent.

Răspuns la discuția Radiere din cartea funciara !!!

Multumesc pentru raspuns Ama. Chiar sunt ingrijorata ca nu vreau sa mai pierd timpul pe la tribunale si vreau sa se termine cat mai repede.

Notarul a spus ca o se se ocupe el de radiere si ca, de regula, nu se ajunge la executor judecatoresc.

Sa am incredere in el sau sa contactez un executor judecatoresc ?

Acum nu stiu ce sa mai cred si despre notar pentru ca la semnarea precontractului el mi-a prezentat situatia foarte simplist (ma razgandesc - dau dublul avansului, se razgandeste cumparatorul - pierde avansul), nu a pronuntat nici o data "executor judecatoresc".

Se practica trecerea in cartea funciara a promitentului cumparator dupa semnarea ante-contractului ?

Răspuns la discuția Radiere din cartea funciara !!!
Multumesc pentru raspuns.

Chiar nu exista nici o posibilitate sa faci radierea fara a ajunge in instanta daca cumparatorul nu-si da acordul in scris ?

De asemenea, este o practica normala sa fie trecut potentialul cumparator in cartea funciara dupa semnarea precontractului ?
Salut,

Am o intrebare legata de un precontract de vanzare-cumparare a unui apartament. Eu sunt vanzatorul.

Cumparatorul m-a sunat cu trei zile inainte de expirarea antecontractului si mi-a spus ca nu mai cumpara. Eu l-am asteptat pana la expirarea termenului.

Notaraul l-a inscris in cartea funciara la data semnarii antecontractului, spunandu-mi ca asa este procedura.

Cum se face radierea lui daca nu mai are intentia de a cumpara ? Trebuie sa am o hotarare judecatoreasca presupunand ca el nu vrea sa-mi dea nici o declaratie de buna voie ?

Multumesc anticipat,
Laura.