avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Activitate Petcuion3069@gmail.com

Activitate Petcuion3069@gmail.com

Nu am specificat termenul de încheiere a contractului de vânzare cumpărare și nici nu-l dețin în folosință. Am discutat cu doi avocați dar mi-au spus că din cauza adreselor ce vor urma efectuate către toate instituțiile legale nu acceptă cauza,fără să-mi explice despre termenul de 6 luni de la încheierii chitanței și nici că trebuie să-l am în folosință. În acest caz se poate pune poprire pe pensia vânzătorului pentru a-mi recupera prejudiciu? După doi ani de la încheierea chitanței am intentat acțiune în septembrie 2022 am avut primul termen în decembrie și următorul termen îl am pe 19.03.2023. Vă mulțumesc anticipat
Am cumpărat un teren extravilan în suprafață de 1250 mp pe chitanță de mână acum 2 ani și proprietarul nu mai dorește să întocmim actele de vânzare cumpărare. Am introdus actiune în instanță dar nu pot obține niciun aviz fără participarea vânzătorului conform legislației în vigoare. Ulterior am aflat că l-a vândut altei persoane tot pe chitanță de mână. Cum pot intra în pusia terenulu? Va mulțumesc anticipat