avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate alex_bogdan

Activitate alex_bogdan

Răspuns la discuția CONTESTATIE PROCES-VERBAL
Multumesc pentru ajutor...O sa va tin la curent cu tot ce o sa se intample.In caz ca verdictul este favorabil IJP-ului o sa se aplice sanctiunile mentionate in procesul-verbal actual?Din experienta dumneavoastra,cat dureaza procesul?Se poate judeca in lipsa mea?Unde pot sa gasesc o contestatie tip,sau mai bn zis,exista asa ceva?Multumesc pentru atentia acordata problemei mele.Cu stima Alex
Răspuns la discuția CONTESTATIE PROCES-VERBAL
Va multumesc pentru timpul acordat pentru a raspunde la intrebarile mele...dar mai am niste nelamuriri.Daca fac contestatie trebuie sa platesc amenda?In timpul in care se judeca contestatia mea eu primesc permisul inapoi?
Buna ziua.in data de 13.10.2008 am fost oprit in localitate unde viteza maxima era de 50km/h de un echipaj de la politia rutiera care mi-a adus la cunostinta faptul ca am fost inregistrat de aparatul radar( masina politiei fiind in miscare si deplasandu-se pe sensul invers in care circulam eu) cu viteza de 103km/h.Au zis ca o sa-mi retina permisul ptr 90 de zile,dar neavand permisul si buletinul la mine nu le-am dat.Mi-au cerut datele personale si au zis ca in termen de 5 zile sa predau permisul la sediul politie rutiere...mi-au intocmit proces-verbal in care este mentionata fapta pentru care am fost oprit.Astazi 16.10.2008 am predat permisul.Vreau sa va cer ajutorul, daca se poate sa-mi spuneti daca are rost sa fac contestatie si daca este adevart faptul ca radarele din Romania NU sunt omologate pentru a fi puse pe masinile de politie care se deplaseaza(ele trebuie sa fie stationate) si inregistreaza viteza automobilelor.Care este marja de eroare ale aparatelor radar.Va multumesc