Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... CONTESTATIE PROCES-VERBAL
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

CONTESTATIE PROCES-VERBAL

Buna ziua.in data de 13.10.2008 am fost oprit in localitate unde viteza maxima era de 50km/h de un echipaj de la politia rutiera care mi-a adus la cunostinta faptul ca am fost inregistrat de aparatul radar( masina politiei fiind in miscare si deplasandu-se pe sensul invers in care circulam eu) cu viteza de 103km/h.Au zis ca o sa-mi retina permisul ptr 90 de zile,dar neavand permisul si buletinul la mine nu le-am dat.Mi-au cerut datele personale si au zis ca in termen de 5 zile sa predau permisul la sediul politie rutiere...mi-au intocmit proces-verbal in care este mentionata fapta pentru care am fost oprit.Astazi 16.10.2008 am predat permisul.Vreau sa va cer ajutorul, daca se poate sa-mi spuneti daca are rost sa fac contestatie si daca este adevart faptul ca radarele din Romania NU sunt omologate pentru a fi puse pe masinile de politie care se deplaseaza(ele trebuie sa fie stationate) si inregistreaza viteza automobilelor.Care este marja de eroare ale aparatelor radar.Va multumesc
Depinde de dvs. daca doriti sau nu sa faceti contestatie sau nu. Ar fi, totusi, bine sa faceti contestatie, pentru ca in cazul depasirii cu peste 50 de km/h fata de limita admisa pe respectivul sector de drum, vi se retine permisul pentru 90 de zile. Si nu cred ca doriti acest lucru!
Radarele sunt omologate si daca sunt setate pot sa va fotografieze si atunci cand dvs. circulati din sens opus, iar masina politiei este in mers. Deci, se poate. Daca ajungeti sa va judecati, cereti in instanta ca IJP sa aduca documentul prin care se atesta revizia periodica a radarului (care se face la fiecare 2 ani). Este posibil sa fie expirata sau cine stie ce puteti sa mai constatati acolo...
In Ordinul 301/2005 privind aprobarea Normei de metrologie legala NML 021-05 "Aparate pentru masurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor (cinemometre)" se arata in la pct. 3.1.1.c) ca: "pentru masurarea vitezei, in conditii normale de trafic, pentru cinemometrele care functioneaza atat in regim stationar cat si in regim de deplasare, eroarea maxima tolerata este de: +/- 4% din valoarea conventional adevarata, pentru viteze egale sau mai mari decat 100 km/h".
Deci, ar fi bine sa faceti contestatie, deoarece este posibil ca sa fi avut de fapt 98-99 km/h, lucru care nu duce la suspendarea permisului, ci doar la amenda.
Si nu in ultimul rand... ar fi bine sa va angajati un avocat...
DANRACHE a scris:

Ar fi, totusi, bine sa faceti contestatie, pentru ca in cazul depasirii cu peste 50 de km/h fata de limita admisa pe respectivul sector de drum, vi se retine permisul pentru 90 de zile. Si nu cred ca doriti acest lucru!
Radarele sunt omologate si daca sunt setate pot sa va fotografieze si atunci cand dvs. circulati din sens opus, iar masina politiei este in mers. Deci, se poate. Daca ajungeti sa va judecati, cereti in instanta ca IJP sa aduca documentul prin care se atesta revizia periodica a radarului (care se face la fiecare 2 ani). Este posibil sa fie expirata sau cine stie ce puteti sa mai constatati acolo...
In Ordinul 301/2005 privind aprobarea Normei de metrologie legala NML 021-05 "Aparate pentru masurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor (cinemometre)" se arata in la pct. 3.1.1.c) ca: "pentru masurarea vitezei, in conditii normale de trafic, pentru cinemometrele care functioneaza atat in regim stationar cat si in regim de deplasare, eroarea maxima tolerata este de: +/- 4% din valoarea conventional adevarata, pentru viteze egale sau mai mari decat 100 km/h".
Deci, ar fi bine sa faceti contestatie, deoarece este posibil ca sa fi avut de fapt 98-99 km/h, lucru care nu duce la suspendarea permisului, ci doar la amenda.
Si nu in ultimul rand... ar fi bine sa va angajati un avocat...

Opinia juridica a colegului nostru este corecta. si de aceea trebuie sa procedati in consecinta
Success !
Va multumesc pentru timpul acordat pentru a raspunde la intrebarile mele...dar mai am niste nelamuriri.Daca fac contestatie trebuie sa platesc amenda?In timpul in care se judeca contestatia mea eu primesc permisul inapoi?
Se suspenda toate masurile luate prin procesul-verbal in momentul in care sunteti in faza de judecata cu IJP. Deci, nu platiti amenda, iar permisul il luati inapoi numai dupa ce faceti o cerere la judecatoria unde se judeca contestatia, pentru ca sa va elibereze un certificat de grefa din care sa rezulte ca dosarul este pe rolul respectivei instante, ca dvs. sunteti petentul si pentru ce doriti eliberarea acestui certificat (pentru eliberarea permisului pana la solutionarea dosarului).
Multumesc pentru ajutor...O sa va tin la curent cu tot ce o sa se intample.In caz ca verdictul este favorabil IJP-ului o sa se aplice sanctiunile mentionate in procesul-verbal actual?Din experienta dumneavoastra,cat dureaza procesul?Se poate judeca in lipsa mea?Unde pot sa gasesc o contestatie tip,sau mai bn zis,exista asa ceva?Multumesc pentru atentia acordata problemei mele.Cu stima Alex