Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda si suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda si suspendare permis

Duna ziua,

Am si eu o problema cu politia rutiera Buzau.
Saptamana trecuta o ruda de-a mea a fost surprinsa cu viteza de 121Km/h intr-o zona cu limita de 70Km/h.
Cand l-au oprit au descoperit ca avea si asigurarea expirata de o saptamana si nu avea permisul de conducere la el. Asta din neatentie pentru ca nu a verificat.
Pentru 51Km/h i-a suspendat permisul pe 3 luni si amenda.
Pentru asigurare i-au dat amenda si retinut numerele pana s-a prezentat cu asigurarea valabila a treia zi.
Pentru permis i-a dat doar avertisment.
Acum intrebarea mea este: Cum poate fi contestata toata tarasenia macar sa ramana cu amenda dar sa nu i se ia permisul pe 3 luni.
De mentionat este faptul ca pe pv au scris aparatul radar in loc de denumirea din nomenclator, care am inteles ca este alta.
La alte mentiuni el a scris: Nu am verificat valabilitatea politei de asigurare.
Credeti ca se poate contesta radarul fix astfel incat macar sa coboare viteza cu 2km/h si sa primeasca doar o amenda?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
adytu99, utilizator
Solicitati rducera perioadei de suspendare a permisului,
Conditii:
ati obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, nu a beneficiat de o astfel de măsură;
în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară, nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
Vi se vor verifica cunostintele privind regulile de circualatie.
Persoana în cauză va avea asupra sa următoarele documente:
actul de identitate;
dovada înlocuitoare a permisului de conducere, în original;
convocatorul înmânat cu ocazia reţinerii permisului de conducere.

ACTE NECESARE:
Cerere scrisă;
Dovada înlocuitoare a permisului de conducere cu menţiunea de promovare a testului de verificare - copie;
Procesul verbal de contravenţie - copie xerox;
Chitanţa de plata a sancţiunii contravenţionale - original şi copie xerox;
Actul de identitate - copie xerox.

Dar nu se poate totusi sa se faca o contestatie pentru a incerca sa se reduca viteza de pe aparat cu 2km/h. Persoana in cauza nu crede ca a avut 121Km/h. Este posibil sa nu fi fost calibrat bine aparatul. Radarul era stationar totusi. Macar sa i se dea 15 puncte de penalizare pe langa cele 15 de amenda pe care deja le-a primit si sa i se suspende permisul pe 30 de zile.
Credeti ca exista vreo sansa?
Se poate incerca, depinde de dv cat reusiti sa convingeti instanta ca viteza a fost alta decat cea surprinsa cu radarul fix.
Termen de contestaatie 15 zile de la comunicarea p-v.
Daca se depune contestatie, sa depuneti o cerere si ptr eliberarea unui certificat de grefa(,insotita de taxa timbru si timbru judiciar) ptr a fi depus la Politia in a carei raza s-a produs evenimentul ptr recuperarea permisului pana la solutionarea definitiva a plangerii de catre instanta.
adytu99 a scris:

Pentru 51Km/h i-a suspendat permisul pe 3 luni si amenda.

a primit sau nu amenda?

adytu99 a scris:

De mentionat este faptul ca pe pv au scris aparatul radar in loc de denumirea din nomenclator, care am inteles ca este alta.

nu este motiv de anulare a procesului verbal. daca scria cinetometru probabil se gandea sa il conteste pe acest motiv.:)
denumirea aparatului radar in oug195/hg1391 este "mijloc tehnic omologat si verificat metrologic".

Art.6. - În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, expresiile şi termenii de mai jos au următorul înţeles:
20. mijloc tehnic omologat şi verificat metrologicdispozitivul care stabileşte concentraţia de alcool în aerul expirat ori destinat măsurării vitezei;

probabil ca daca agentii constatatori ar scrie in procesele verbale ca:
"viteza de 325 km/h a fost constatata cu mijlocul tehnic seria A nr. Y omologat cu certificatul de omologare nr. Z si verificat metrologic cu buletinul de verificare metrologica nr. W emis de INM aflat in termen de valabilitate pana la data ZZ/LL/AAAA"
multi conducatori auto nu ar mai contesta procesele verbale ptr viteza.

adytu99 a scris:

La alte mentiuni el a scris: Nu am verificat valabilitatea politei de asigurare.

nu asta este problema! daca nu si-a verificat valabilitatea asigurarii si-a facut timp politistul sa o verifice. :)
la mentiuni se poate scrie orice, si un scenariu de film, dar este suficient ca soferul sa precizeze la aceasta rubrica ca nu este de acord cu constatarile facute. atat.
se intelege ca daca a scris asa ceva va urma contestarea in termenul legal a procesului verbal. oricum sanctiunile le primesti si nu are rost sa faci show cu politia decat daca nu ai altceva de facut in timpul ala.
daca nu avea viteza cu care a fost depistat in trafic, nu ar fi fost oprit de politie si implicit verificat si la restul de documente. probabil ca din cauza vitezei nu si-a dat seama ca asigurarea RCA expirase!
cyan, moderator
Cat cinism. Mersi cyan.
Avea 51km/h peste viteza legala. Cred ca nu era greu de presupus acest lucru.
Idea era daca aparatele sunt atat de bine calibrate incat sa nu fie posibilitate de scadere a vitezei de la 121Km/h la 119 spre exemplu. Astfel nu ii mai ia permisul pe 90 de zile ci primeste cele 15 puncte de amenda si 15 puncte de penalizare si i se ia permisul pe o luna.
Avocatii care au avut astfel de situatii pot oferi sfaturi mai clare legate de aceasta posibilitate si de aceea intreb pe acest forum.
Si nu cred ca el este singurul pe lumea asta care a uitat sa isi refaca polita de asigurare.