avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Activitate ramona.curescu

Activitate ramona.curescu

Sunt exact in aceeasi situatie ca si Vicky Boy si ma gandeam sa adresez bancii o solicitare de renuntare la incasare comisionului de administrare. Pentru sustinerea acestei solicitari as invoca faptul ca de la data acordarii creditului, veniturile imprumutatului si codebitorilor au scazut cu aproximativ 15%, iar dobanda (care a fost fixa in primele 12 luni) a crescut cu aproximativ 1.2 procente. Credeti ca acesta este un motiv suficient pentru banca de a renunta la incasarea comisionului?

Mentionez ca in cele 17 luni de la acordarea imprumutului nu am intarziat la plata ratelor. Creditul in cauza este unul de nevoi personale cu garantie imobiliara si nu am posibilitatea sa il achit in avans. In afara acestui credit, am imprumutat de la aceeasi banca un credit de nevoi personale fara garantii. Si pentru acest credit achit lunar un comision de administrare, clauza referitoare la posibilitatea bancii de a renunta la incasarea acestui comision se regaseste si in contractul creditului de nevoi negarantat.