avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Oanaandrei17

Activitate Oanaandrei17

Din ce am aflat de la primarie nu se dau aprobari pt astfel de modificari. Totusi de ce banca ne-a dat creditul daca aceasta modificare nu este legala si nici nu se poate legaliza? Noi am crezut ca se poate initial dar totusi banca nu ar fi trebuit sa stie cu exactitate aceste lucruri?

Vladislav20 a scris:

Scoateti autorizatie de la primarie pentru compartimentari interioare / etc. Nu vad cum altcumva se poate realizare in `hartii` ce exista `real in teren`.
Probabil constructorul a avut autorizatie pe `2 camere` dar in realitate a facut `3 camere`. Primaria a facut receptia din birou fara sa verifice daca s-a respectat autorizatia in teren.

- limbaj nepotrivit -

Buna ziua! Am o problema cu un apartament deja achizitionat prin credit ipotecar. In realitate apartamentul este cu 3 camere, bucatarie +living open space dar in cadastru figureaza cu 2 camere, bucataria fiind in realitate dormitor. Banca ne-a acordat creditul cu conditia sa refacem cadastrul ulterior. Problema este ca , constructorul blocului a vandut toate apartamentele sub aceasta forma cu 3 camere , bucataria nefiind niciodata in camera din cadastru. Un cadastrist ne -a spus ca din moment ce nu au fost modificari, nu au fost tevi sau scurgeri mutate nu putem reface cadastrul pt ca fizic nu au fost modificari de nici un fel. De vina este deci constructorul. Dar acum ce este de facut? Noi ulterior am aflat acest aspect.