avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate LucianRus89

Activitate LucianRus89



Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, depinde unde a fost stabilit domiciliul copilului si sub ce forma. Daca a fost stabilit la mama fara a se preciza o adresa, teoretic oricunde locuieste mama, poate locui si copilul. Daca s-a precizat si o adresa a domiciliului in hotararea judecatoreasca, atunci trebuie facuta o noua actiune pentru schimbare domiciliu minor. In ambele cazuri insa avand in vedere ca este custia comuna, va trebuie acordul tatalui pentru iesirea din tara cu minorul sub forma unei procuri notariale sau sub forma unei hotarari judecatoresti de suplinire acord.

Buna Madalina,
Multumesc foarte mult pentru raspunsul rapid, as mai vrea sa va intreb inca un lucru: daca copilul are procura de la tatal lui valabila pana la finalul anului 2023,ei decid sa iasa Acuma din tara si sa ramana impreuna in tara respectiva pentru a-si continua studiile iar sora mea sa se angajeze. Ar fi vreo problema daca procura expira la finalul anului 2023 si ei decid sa ramana? Sper ca am fost Destul de explicit.
Va Multumesc.
Buna ziua,
Sora mea are un baiat de 13 ani, divortata, fostul sot este plecat in alta tara de cativa ani. Si as dori sa stiu daca este posibil ca sora mea sa locuiasca cu copilul in alta tara pe perioada nedeterminata si copilul sa isi continue studiile in tara( U.E) respectiva neavand semnatura de la el. ( El nu este de acord cu asta din tot felul de motive). Custodia este comuna. Dar as dori sa stiu daca este adevarat ca la varsta de 14 ani copilul are dreptul de a alege cu cine sa ramana si unde sa locuiasca?
Multumesc frumos.
Buna , imi pot plati cotizatia la pensie in Romania lunar daca locuiesc in alta tara?
Daca da, care ar fi procesul?

Multumesc