avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate tatianat

Activitate tatianat

Buna ziua, puteti sa divortati atat in Romania, cat si in Austria. Regulamentul 2201/2003 stabileste care sunt tribunalele competente sa se pronunte asupra divortului in cazul cuplurilor mixte sau/si al cuplurilor care isi au locuinta efectiva intr-un alt stat decat statul de origine.

Astfel, un prim criteriu foarte important in functie de care o instanta sau alta este competenta a judeca divortul, este criteriul privind „domiciliul”. Cand vorbim de domiciliu, insa, nu ne referim doar la cel care rezulta din documente, ci la locuinta in care sotii/sotul traiesc efectiv.

Prin urmare, pe baza unor criterii alternative, divortul poate fi introdus doar la instanta din tara unde:

sotii isi au domiciliul obisnuit;
sotul parat isi are domiciliul obisnuit;
daca sotii nu mai locuiesc in acelasi stat membru, in statul unde si-au avut ultimul domiciliu comun obisnuit, cu conditia ca unul din ei sa mai locuiasca acolo;
in caz de cerere de divort comuna, in statul in care locuieste unul din soti;
in statul in care isi are domiciliul obisnuit reclamantul, cu conditia sa fi locuit acolo cel putin 1 an inainte de introducerea cererii de divort;
in statul al carui cetatean este reclamantul, cu conditia sa fi locui acolo cel putin 6 luni inainte de introducerea cererii de divort.
Un al doilea criteriu important, in situatia in care sotii nu se gasesc in niciunul din cazurile prezentate mai sus, este “cetatenia”. Divortul poate fi introdus la instanta din tara de cetatenie a celor doi soti, doar in cazul in care acestia au cetatenie comuna.

Pentru a divorta in Romania, trebuie sa transcrieti casatoria in registrele de stare civila romana. Cred ca se poate face si prin intermediul unui Consulat Roman din Austria.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
dorians, am tras o spaima din cauza ta... din cate ai scris tu, rezulta ca juramantul se depune doar pe 8 ianuarie :) hai sa continuam pe "avocat stagiar 2008", vrei? e un topic deschis de fericitii castigatori :)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
@no name: si din partea mea multumiri, multumiri, multumiri... ai fost pentru noi un punct fix, un reper in val-vartejul asta de emotii, zvonuri, temeri care amenintau sa ne doboare la tot pasul =D>
@dana2space: sa stii ca am profitat si eu de prezentarea diverselor "comitate si comitii" la care se refera L51, chiar daca ai postat pt Alex :P Mersi ;)
Inca o data, mult succes si bafta tuturor :luck::luck::luck:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
@dana2space: Gura inteleptului adevar graieste =D>=D>=D>
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Nici eu nu mai pot... De vreo cateva zile joc tenis cu creieru' meu: tot ce-i trimit, imi trimite si el-napoi... #-o
Mult mult noroc :luck:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
banc... criminal :)
Doamna Popescu primeste un telefon de la Spitalul Universitar:
- Doamna, zice omu', va rog as veniti de urgenta la spital! Sotul Dumneavoastra doamna... Dar mai bine va spun cand ajungeti aici. Va rog sa va grabiti!
Cu sufletul la gura, ia domna un taxi si dupa 30 de minute bate la usa cabinetului doctorului. Acesta o invita sa se aseze, cheama o asistenta as ii aduca un pahar cu apa, abordeaza o mina grava si dupa pauza pentru fixarea efectului si incepe:
- Sotul d-voastra a suferit un grav accident de circulatie!
Tipa ofteaza din fundul sulfetului.
- Are coloana vertebrala sectionata in doua locuri!
Femeia incepe as sughita si sa se inece.
- De astazi a ramas complet paralizat si nu-si mai poate controla nici o extremitate a corpului!
Incep plansete si lacrimi.
- Va trebui as-l hraniti cu lichide, sa-l stergeti cu grija la gura, sa-l intoarceti pe cealalta parte a corpului o data la doua ore pentru a evita sa faca pneumonie!
Plansul devine necontrolat, aproape animalic.
- Va trebui as-l spalati cu grija peste tot in special la fund pentru ca acolo se aduna o mare cantitate de fecale care vor lasa un miros greu in camera!
Femeia incepe sa-si smulga parul din cap.
Si sa aveti in vedere ca acest lucru se va intampla tot restul vietii sotului d-voastra caci aceasta stare se poate mentine chiar si 30-40 de ani!
Femeia lesina!
Doctorul o repune pe piciore apoi cu un zambet in coltul gurii ii spune:
- Haideti doamna, ca am glumit! Sotul d-voastra a murit!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
@dorians: in urma unui calcul estimativ, tu intri cam dupa vreo 5 ore, dar ar fi de vazut daca fac pauza la pranz sau nu...??! Eu vin pe la 12...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
@dorians: Si mai ales, traditionalism =/= eficienta :) Au bani, dar nu functioneaza :P - daca imi permiteti cateva randuri off topic - si lacunele astea le-au sesizat si cei care pe acolo au indeletniciri... nu tocmai ortodoxe :) si care spuneau ca din italia vor iesi doar cu picioarele inainte :), pentru ca e paradisul lor legislativ. Sunt multe institutii/dispozitii care se bat cap in cap, ca sa nu mai vorbesc de dreptul familiei, unde in caz de divort tatal, saracu', moare cu dreptatea-n brate si pe drumuri....
Nu intru in amanunte, hai sa ne vedem de-ale noastre ca-i mai bine, SPOR LA INVATAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Am inteles ce vrei sa zici :) Din punctul meu de vedere, in schimb, sistemul juridic si institutional italian e invechit, depasit in anumite (multe) privinte, si cu greu face fata realitatii dinamice actuale... Traditionalism =/= competitivitate :)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Eu am facut un master in criminologie la roma, si am avut colegi aspiranti avocati, adica stagiari... :) Vreau sa spun ca nu mi s-au parut nici pe departe cine stie ce "valori"... Hai sa ne laudam un pic, la examen le-am dat clasa =D>=D>=D> Considerand situatia actuala a romanilor in Italia, nu mi-am incaput in piele de bucurie :) Dar ca si sistem, e mult mai relaxant: pur si simplu mult-ravnita inscriere in Tabloul avocatilor se face pe baza diplomei de licenta si cu recomandarea cabinetului in care se va desfasura stagiul. Stiti cum se "intituleaza" la ei avocatii indrumatori? DOMINUS :)) Mi se pare ca n-au inteles ca vremea imperiului roman a trecut de mult :))
Dar sunt de acord, asa ar trebui sa fie: intra cine vrea si ramane cine poate... :P
Salutari