avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate ACGhimp

Activitate ACGhimp

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti care functii sau joburi NU sunt compatibile cu functia de Presedinte de Asociatie de proprietari. Care sunt restrictiile, va rog?
@ynocentta Multumesc pentru raspuns. Au fost trimise 2 notificari deja restantierului respectiv. Am vorbit cu firma care ne tine administratia (eu sunt presedinte de asociatie) sa il actionam in instanta. Avem o sedinta de Asociatie in curand si dorim sa-i dam un ultimatum.

Totusi, intrebarea mea era alta: ar fi corect sa calculam suma ce-i revine la plata pentru modernizarea liftului, astfel incat sa nu fie dedus avansul platit? (suma ce ii revine din totalul de plata, calculata cf cota parte indiviza)
Buna ziua! Avem un restantier la Fondul de Reparatii - nu a contribuit decat 1 an (in 2019), apoi a refuzat sa mai plateasca (din 2020 pana in prezent). Anul acesta am facut lucrari de modernizari la lift, pentru care am achitat din FR un avans de 60%, restul de plata urmand a se achita in transe egale, lunare , care se vor distribui cf. cotei parte indiviza, pe apartamente. Se poate ca pentru vecinul care nu a contribuit la FR in anii trecuti, sa-i calculam cota parte in suma intreaga (fara sa i se deduca avansul achitat)? Din calcule reiese ca el sa achite 157 de lei pe luna, in timp ce restul vecinilor vor achita aprox 60 lei /luna (calculele se bazeaza pe cota parte indiviza)