Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Este compatibila functia de presedinte al asociatiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Este compatibila functia de presedinte al asociatiei cu functia de primar?

Buna ziua,sunt presedintele unei asociatii ONG fara remuneratie ,fara contracte actine cu alte societati sau institutii ...intrebarea mea este urmatoarea: Este compatibila functia de presedinte al asociatiei cu functia de primar???
george-neagu, moderator
Este stare de incompatibilitate avand in vedere functia de primar in raport de reprezentarea si apararea intereselor asociatiei de proprietari si a membrilor proprietari in relatiile si fata de terti
Nu s-a spus ca ar fi asociatie de proprietari. Si nu doar ca legea NU enumera printre cazurile de incompatibilitati pentru primari calitatea de presedinte sau alta functie neremunerata in conducerea unui ONG, ci prin Art. 87 alin. (1) lit.k) din Legea 161/2003 chiar prevede expresa ca NU exista incompatibilitate. Iar conflict de interese exista doar in concret, daca acel ONG ar depune cereri sau ar interactiona juridic in alt mod cu acea UAT / institutie a Primarului sau Consiliul Local sau entitati din subordine.....
Argumentez ca este vorba despre o asociatie a crescatorilor de animale ,neguvernamentala,nonprofit și nu o asociatie de locatari
Nu cred ca o asociatie a crescatorilor de animale e prin natura ei si specificul activitatii ei in postura ca din start presedintele ei sa trebuiasca sa interactioneze cu comuna / consiliul local/ executivul Primariei. Daca da, ar trebui ca toate deciziile sa fie luate de consiliul director sau delegate unui alt membru CD decat presedintele, ca sa nu apara acesta in postura de reprezentant ale ei sau semnatar de acte adresate din partea asociatiei catre primarie / consiliul local din moment ce primar e chiar presedintele.... Si sa fie clare regulile statutare si sa existe transparenta ca sa se vada ca asociatia aia chiar reprezinta multi cetateni crescatori de animale, nu este o masca ong-istica a primarului si familiei lui extinse sau ca acesta nu o controleaza personal ( adica nu are prin statut presedintele puteri mari de decizie , ci doar executa deciziile COnsiliului Directror, unde nu sunt majoritari el plus rude apropiate), ca sa se se poata usor verifica faptul ca nu exista conflict de interese concret sau potential... Faptul ca beneficiaza si primarul de ceva ce da primaria nu e conflict de interese daca acel beneficiu e la fel ca cel al multor alti cetateni, nimic preferential sau special... dar aici trebuie mare atentie ca nu e o limita clara intre cazul cand e OK si cazul cand deja e discutabil sau dubios si cazul cand e evident ca ONG-ul e de fapt o masca pentru primar sau grupul lui de interese....
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti care functii sau joburi NU sunt compatibile cu functia de Presedinte de Asociatie de proprietari. Care sunt restrictiile, va rog?