avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Activitate Cred in dreptate

Activitate Cred in dreptate

Răspuns la discuția Intabulare voit eronata
Nu este o comuna in care s-a finalizat inregistrarea sistematica.Este vorba despre un cadastru facut la cererea proprietarului pentru un imobil asupra caruia a fost emis un tittlu de proprietate..Acest proprietar isi dorea f. mult sa includa in proprietatea sa o anumita fasie de teren,alaturata proprietatii initiale.S-a adresat instantei in acest sens dar nu a putut obtine ceea ce dorea.Cu toate acestea a gasit "intelegere" la pers.fizica autorizata,la angajati OCPI care au receptionat lucrarea, sa isi intabuleze drept de proprietate asupra exact acelei fasii de teren dorite..A fost realizata o schita cadastrala cu vecinatati modificate fata de cele initiale si o usoara rotatie fata de pozitia initiala.Nici unul dintre documentele mentionate in extrasul de carte funciara nu indica noile vecinatati.si modificari ale lungimii acestora care sa justifice schita cadastrala in forma actuala.Asupra TP-ului initial nu a fost facuta nici o rectificare in acest sens..Am atras atentia OCPI-ului si am cerut reverificarea concordantei intre vecinatatile inscrise in documente si cele mentionate in schita cadastrala , sa dispuna refacerea schitei cadastrale..Raspunsul este ca ei nu au nici o vina de faptul ca proprietarul a indicat acele vecinatati .Pur si simplu "uita" de raspunderea pe care o are in verificarea documentatiei cadastrale..
Buna ziua.
La un OCPI a fost facuta verificarea tehnica si juridica a documentatiei pt. prima intabulare cu "ochii inchisi".Adica nici unul din documentele inscrise in extrasul de carte funciara nu indica modificare de vecinatati,lungimi ale lor.Tp-ul de baza nu a fost modificat in acest sens.Totusi schita cadastrala are cu totul alta forma geometrica si alta pozitionare in tarlaua resp.Ce lege nu permite sa reverifice OCPI concordanta intre documentele incrise in extrasul CF si cele din schita cadastrala, sa dispuna corectarea acestei schite ?Nu trebuiesc decat recitite documentele depuse si realizarea schitei conform datelor din ele. si a celor din baza OCPI. P.S.Este un "aranjament" pt.a favoriza pe acel proprietar .Nu stiu ce sa mai fac.Am depus o gramada de sesizari la OCPI,ANCPI.Raspunsul e unul singur::sa merg in instanta daca nu imi convine pt.ca este deja intabulat si chiar daca sunt neconcordante ei nu pot face nimic.nu pot trage la raspundere inspectori,registratori si pers. care a facut documentatia.