avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate xcoder

Activitate xcoder

As dori sa-mi infiintez PFA in domeniul IT. Singura problema ..si se pare ca este o problema ... mare ... este contractul de comodat.

Pentru ca la "adresa mea din buletin", titularul rolului si al titlului de proprietate este bunicul meu care a decedat.

Nu s-au facut inca actele de succesiune si probabil or sa mai dureze din cauza disentiunilor dintre mama si matusa ... ca asa-i la romani.

In aceste conditii, cum as putea face un contract de comodat ? Intre cine si cine ? Ce adeverinte imi trebuie. Adeverinta de rol ? Am mai incercat o data si cei de la DGFP Prahova mi-au spus scurt si cu sictir ca nu pot face acel contract de comodat pentru ca nu are cine sa semneze intrucat bunicul nu mai este ...decat dupa ce se va face succesiunea.

Insa as vrea sa fac contractul de comodat fara sa le mai detaliez lor istoria succesiunii.

In momentul de fata ... impozitele si restul taxelor la primarie sunt platite de tatal meu ... insa aflu cu stupoare ca pe chitante este trecut .. bunicul .. care nu mai este :D.

Ce as putea totusi sa obtin de la primarie si sa pot face acel contract de comodat ?

Multumesc.
As dori un sfat/lamurire in legatura cu o succesiune/partaj succesoral.

Bunicii mei au decedat acum 1 respectiv 2 ani. Mai intai bunicul in 2007(ianuarie) apoi bunica in 2008 (ianuarie).

Bunicii au avut doi copii, mama mea, respectiv o sora ... matusa mea. Mama impreuna cu tatal meu au locuit in aceeasi casa cu bunicii de la casatorie (30 ani) iar sora s-a casatorit (inaintea mamei si locuieste de atunci in alt oras).

Ne-am hotarat sa facem succesiunea, fiind convinsi ca sora mamei(matusa mea) nu o sa aiba pretentii deoarece nu au locuit si nu au practic nici o legatura cu casa in care stateau bunicii, respectiv parintii mei.

Insa surpriza .. matusa vrea jumate/jumate din tot ce au avut bunicii mei.

Ma puteti ajuta cu un sfat ? Conteaza faptul ca parintii mei au locuit cu bunicii ? Ca aproape tot ce este acum in acea curte este construit de parintii mei ? Ca parintii mei au suportat toate cheltuielile de inmormantare pt bunici, ca toate impozitele si taxele de cand nu mai sunt bunicii au fost platite de parintii mei ?.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Eventual pot raspunde si la alte intrebari care ar conta in aceasta problema in cazul in care nu am detaliat suficient.

Problema nu este ca ca matusa are pretentii, ci ca pretentiile ei se ridica la "jumate/jumate", ceea ce ... cel putin moral nu este corect, din pacate.

Va multumesc.