avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate Florina112

Activitate Florina112

Exista un titlu de proprietate pe numele strabunicii, deci nu cred ca este o problema ...
Ce răspuns complex, va mulțumesc frumos pentru toate informațiile, de multă vreme ma gândesc la construirea unei case, însă mă îngrozește ideea aceasta de plimbare a actelor, neștiind de unde sa încep și care sunt pașii...
Deci, dacă totuși va vrea și unchiul jumătatea lui, merg la notar cu el, dezbatem succesiunea, presupunem ca avem certificatul de moștenitor pe numele amândurora, apoi iau legătura cu un topograf( cred) care sa le delimiteze părțile fiecăruia, cu măsurătorile topografului se merge la cadastru pentru dezmembrarea terenului, apoi la notar pentru actul notarial de dezmembrare, dupa ce este totul împărțit, se intabuleaza partea care ma interesează, apoi mi se donează.Este corect cum am înțeles eu ca trebuie procedat? Va mulțumesc din suflet.

raluk0207 a scris:

Le-a "împărțit " verbal.
Mama dvs nu are niciun act pe suprafața exacta de x metri pătrați.
Mama și unchiul au vocație succesorala la moștenirea strabunicii și au dreptul la 1/2 fiecare.
Iar 1/2 este o cota parte ideala si abstracta, nedelimitata fizic.
Deci, nu exista partea mamei.
Dezbateti succesiunea pentru tot, unchiul dacă nu are pretenții, sa renunțe, iar mama sa rămână unic moștenitor.
Apoi, trebuie întocmită documentația cadastrala pe întregul teren, intabulat certificatul de moștenitor dupa strabunica, întocmită documentație cadastrala de dezmembrare, prin care terenul se separa în doua, trebuie încheiat un act notarial de dezmembrare, după care mama va poate dona bucata care va interesează.

O pot reprezenta și la succesiune, dar oare succesiunea o pot face doar pe o parte din teren? Ma interesează doar partea mamei din teren

Strabunica le-a ,,impartit" ea de mai de mult totul, au fiecare jumătate, nu avem nicio problema cu unchiul, este de acord cu totul, doar ca nu as dezbate succesiunea și pentru partea lui, deoarece pe el nu îl interesează sa facă nimic cu acel teren și nu ar vrea sa plătească și el la succesiune, de aceea as vrea sa fac doar pentru partea mamei(jumatate)
A avut un fiu, tatăl mamei mele care a decedat cu mult înaintea străbunicii.

raluk0207 a scris:

Strabunica nu a avut copii?
Și dacă a avut, au decedat înaintea ei?

Bună ziua, pot obține autorizația de construcție dacă vreau să construiesc pe un teren care nu îmi aparține?
Terenul a fost a străbunicii mele, moștenitorii ei fiind mama și unchiul meu, succesiunea nu este făcută, eu am o procură făcută de către mama mea pentru mine cum că o pot reprezenta și pot solicita documente în numele ei...
Cum trebuie să procedez? Mulțumesc