avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate codau.ciprian

Activitate codau.ciprian

Nu ocolirea legii este scopul acestei discutii. Ceea ce am dorit sa aflu eu este procesul prin care se finalizeaza aceasta investigatie. Exista intradevar o posibilitate ca faptuitorul sa nu fie pedepsit daca imaginile nu sunt concludente insa asta nu decidem noi, va decide un judecator (daca se va ajunge acolo). Pana si judecatorul acela va da verdictul tot pe baza probelor si pe textul din lege.
Pai ma intereseaza ca masina a fost condusa de mai multe persoane cunoscute (neamuri/prieteni) dar nu stiu exact cine a fost si nici nu pot arunca vina pe x sau y .
Exista o posibilitate sa fi fost chiar si eu insa nu am de unde sa stiu avand in vedere ca au trecut mai bine de 3 saptamani de la data in care s-a intamplat.
Bine era daca masina ar fi fost oprita in trafic chiar atunci (nu ajungeam in situatia asta).
Nu pot trimite politiei o lista de persoane si sa decida ei.
Sa presupunem ca am fost eu sau fratele meu caci semanam.
Daca eu platesc amenda si totusi se continua investigatia se mai trezeste si el ca trebuie sa plateasca sau ma trezesc chiar eu cu inca un PV ca a decis politia ca am fost la volan atunci.
Daca politia mi-ar arata inregistrarea (ceea ce nu se va intampla decat in instanta) as putea spune cine a fost la volan.
Doresc sa evit pe cat posibilsa ajung sa ma judec cu ei si sa imi pierd si mie dar si lor timpul.
Situatia este unpic complicata si de aceea eram curios daca se continua sau nu investigatia.
Pai eu nu mai am treaba cu politia, dar cel care a condus masina?
Soferul cel mai probabil a fost filmat si/sau pozat de aparatul din autospeciala de politie.
Acesta va fi cautat in continuare sau se va opri investigatia cu plata amenzii mele (tinand cont ca faptele comise reprezinta contraventie nu infractiune)?
Politia a evidentiat pe acea scrisoare care mi-au trimis-o urmatorul paragraf:
"in caz de refuz sau necomunicare a datelor solicitate IN TERMEN DE 5 ZILE, se vor aplica prev. art. 102 al. 1 pct. 14 din O.U.G. nr. 195/2002-RM, constand in sanctionarea cu 9-20 puncte amenda pentru persoane fizice......"

Pe ce considerent alege politistul cate puncte de amenda sa fie?
Spre exemplu daca ma amendeaza cu 20 puncte (adica 2900 lei ) as avea sanse de castig daca o sa contest in instanta acel proces verbal?

Ca sa lamuresc mai bine situatia:
Eu am acea citatie de la politie prin care sa comunic datele de identificare ale soferului. Dat fiind faptul ca nu stiu datele solicitate si nu am posibilitatea sa le obtin imi asum sa platesc acea amenda prin simplu fapt ca nu o sa raspund solicitarii in cele 5 zile.
Oare are vre-un sens sa fac o declaratie scrisa de mana prin care sa comunic faptul ca nu pot furniza informatiile sau e suficient sa nu raspund cererii politiei?

Multumesc anticipat!

De platit sunt constient ca voi plati o amenda si ca nu se poate sa fie jumatate din minim ( acest aspect l-au evidentiat cei de la politie cand au trimis citatia). Ce ma intereseaza pe mine mai mult este daca exista vre-un paragraf care sa mentioneze ce va face in continuare politistul.
Buna ziua,
Daca masina proprietate personala a fost condusa de o persoana care depasit viteza legala si a incalcat linia continua si eu nu stiu datele acelei persoane ca sa le comunic politiei ce se va intampla?
Am citit in lege ca voi plati intre 9 si 20 puncte amenda (pers. fizica) dar nu am inteles ce se intampla mai departe.
Politia continua investigatia pentru depistarea celui care a condus masina sau doar eu raman cu plata amenzii?