avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate andreeagv

Activitate andreeagv

Răspuns la discuția Formarea profecionala si demisia
Dar am un act aditional incheiat pentru acel curs (pe 2 ani), sa inteleg ca nu este valabil?
Si am mai semnat si acea conventie ca sunt de acord cu plata sumei restive, altfel nu imi era eliberata cartea de munca.
Nu ma pot da in judecata daca nu platesc?
Multumesc.
Buna ziua,
Ma aflu in urmatoarea situatie, am beneficiat de un curs de formare profesioala de 2 zile, in septembrie 2007, pentru care am semnat un act aditional prin care ma obligam sa nu am initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada de 2 ani. La 11 iunie a.c. mi-am dat demsia, iar din 14 iunie mi-a fost incheiat contractul de munca. Pana la 21 iulie, nu am avut nici o veste de la angajator, cand in sfarsit s-au hotarat sa-mi dea cartea de munca, dar nu inainte de a semna o conventie prin care ma asumam sa platesc aproape 5100 lei, fiind precizat ca aceasta suma reprezinta contravaloarea cursului de formare profesionala proportionala cu perioada nelucrata (2 ani). Nu era facuta nici o detaliere a cheltuielilor.
Cand am cerut sa vad cum a rezultat aceasta suma mi-au aratat un tabel in excel, in care suma era raportata la 3 ani, justificand ca acel act aditional a fost gresit si conform contractului colectiv de munca perioada la care ma obligam sa nu am initiativa incetarii contractului individual de munca este de 3 ani.
De asemenea nu mi-au dat lichidarea pentru luna iunie (am lucrat pana pe 14 iunie) si nici vre-un document prin care sa-mi justifice oprirea acesteia, mi-au spus doar ca a fost retinuta pentru acoperirea partiala a debitului pe care il am fata de sociatate. De atunci am facut catre angajator 2 adrese prin care le solicitam detaliat ceea ce trebuie sa platesc precum si o dovada asupra retinerii lichidarii.
In acest moment eu practic nu stiu ce platesc si cat am de plata (nestiind cat au oprit deja prin lichidara mea).
Ce as putea sa fac in aceasta situatie avand in vedere ca se aproprie scadenta.
Va multumesc.