Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formarea profecionala si demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formarea profecionala si demisia

Buna ziua,
Ma aflu in urmatoarea situatie, am beneficiat de un curs de formare profesioala de 2 zile, in septembrie 2007, pentru care am semnat un act aditional prin care ma obligam sa nu am initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada de 2 ani. La 11 iunie a.c. mi-am dat demsia, iar din 14 iunie mi-a fost incheiat contractul de munca. Pana la 21 iulie, nu am avut nici o veste de la angajator, cand in sfarsit s-au hotarat sa-mi dea cartea de munca, dar nu inainte de a semna o conventie prin care ma asumam sa platesc aproape 5100 lei, fiind precizat ca aceasta suma reprezinta contravaloarea cursului de formare profesionala proportionala cu perioada nelucrata (2 ani). Nu era facuta nici o detaliere a cheltuielilor.
Cand am cerut sa vad cum a rezultat aceasta suma mi-au aratat un tabel in excel, in care suma era raportata la 3 ani, justificand ca acel act aditional a fost gresit si conform contractului colectiv de munca perioada la care ma obligam sa nu am initiativa incetarii contractului individual de munca este de 3 ani.
De asemenea nu mi-au dat lichidarea pentru luna iunie (am lucrat pana pe 14 iunie) si nici vre-un document prin care sa-mi justifice oprirea acesteia, mi-au spus doar ca a fost retinuta pentru acoperirea partiala a debitului pe care il am fata de sociatate. De atunci am facut catre angajator 2 adrese prin care le solicitam detaliat ceea ce trebuie sa platesc precum si o dovada asupra retinerii lichidarii.
In acest moment eu practic nu stiu ce platesc si cat am de plata (nestiind cat au oprit deja prin lichidara mea).
Ce as putea sa fac in aceasta situatie avand in vedere ca se aproprie scadenta.
Va multumesc.
1. CCMN prevede ca salariaţii care au încheiat acte adiţionale la contractul individual de muncă şi au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesională mai mare de 60 de zile, cu scoaterea integrală din activitate, dacă părăsesc unitatea din motive imputabile lor înainte de împlinirea unui termen de 3 ani de la data absolvirii cursurilor, sunt obligaţi să suporte cheltuielile ocazionate de aceasta, cu excepţia cazurilor prevăzute de art. 81, alin. 3, proporţional cu perioada nelucrată din perioada stabilită conform actului adiţional la contractul individual de muncă.
2. Prin termenul de formare profesională se intelege orice procedură prin care o persoană dobândeşte o calificare atestată printr-un certificat sau o diplomă, eliberate conform legii.
3. Cele 2 zile nu pot fi considerate formare profesionala .... Pentru a beneficia de formare profesionala trebuie indeplinite mai multe conditii.
4. In legatura cu salariul oprit, puteti depune o sesizare la Inspectoratul Teritorial de MUnca in a carui raza isi are sediul angajatorul.
Dar am un act aditional incheiat pentru acel curs (pe 2 ani), sa inteleg ca nu este valabil?
Si am mai semnat si acea conventie ca sunt de acord cu plata sumei restive, altfel nu imi era eliberata cartea de munca.
Nu ma pot da in judecata daca nu platesc?
Multumesc.
Actul semnat este valabil .... dar , din punct de vedere legal cele 2 zile nu pot fi considerate formare profesionala.
Va pot da in judecata, dar cu un avocat bun puteti castiga.
elis a scris:

1. CCMN prevede ca salariaţii care au încheiat acte adiţionale la contractul individual de muncă şi au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesională mai mare de 60 de zile, cu scoaterea integrală din activitate, dacă părăsesc unitatea din motive imputabile lor înainte de împlinirea unui termen de 3 ani de la data absolvirii cursurilor, sunt obligaţi să suporte cheltuielile ocazionate de aceasta, cu excepţia cazurilor prevăzute de art. 81, alin. 3, proporţional cu perioada nelucrată din perioada stabilită conform actului adiţional la contractul individual de muncă.
2. Prin termenul de formare profesională se intelege orice procedură prin care o persoană dobândeşte o calificare atestată printr-un certificat sau o diplomă, eliberate conform legii.
3. Cele 2 zile nu pot fi considerate formare profesionala .... Pentru a beneficia de formare profesionala trebuie indeplinite mai multe conditii.
4. In legatura cu salariul oprit, puteti depune o sesizare la Inspectoratul Teritorial de MUnca in a carui raza isi are sediul angajatorul.
[/quote]

Sunt nou pe acest forum, si nu prea stiu cum se utilizeaza. Din acest motiv apelez la aceasta metoda.

Am si eu aceeasi problema cu plata cursurilor de formare. Numai ca la mine in acel act aditonal, nu scrie perioada de amorsare a cheltuielilor, ci urmatoarele:

"....intr-un interval mai scurt decat perioada de amortizare a cheltuielilor de participare la curs a Salariatului, pentru calcul luandu-se drept valoare echivalenta 100 RON(costuri curs) echivalent luna."

De mentionat este ca eu lucrez de doi ani la aceasta firma, iar aceste cursuri am fost obligat sa le fac incepand cu acest an, in total fiind 20 zile. Va rog, poate aveti un raspuns si ptr mine.
Dacă părăsiti unitatea din motive imputabile dvs înainte de împlinirea unui termen de 3 ani de la data absolvirii cursurilor, sunteti obligat să suportati cheltuielile ocazionate de formarea dvs, cu excepţia cazurilor prevăzute de art. 81 alin. 3 din Codul muncii, proporţional cu perioada nelucrată din perioada stabilită conform actului adiţional la contractul individual de muncă.

Asa cum am ami scris in mesajul anterior, ca sa fie condiderata formare profesionala participarea la un curs trebuie sa indeplineasca anumite conditii.