avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate tibi80

Activitate tibi80

Multumesc mult de informatii.
Buna ziua,

In urma cu 4 ani au decedat in decurs de 3 luni ambii parinti.Am un frate si o sora care nu sunt in Romania , fratele in Anglia si sora in USA si am incercat sa ii conving sa vina in Romania pentru dezbaterea succesiunii dar este imposibil de realizat din cauza problemelor de serviciu care necesita prezenta lor .
Am deschis proces in instanta pentru obtinerea succesiunii si am obtinut decizia cu sulta ce trebuie platita catre fratii mei ( este vorba de un apartament de 2 camere ).Desi decizia este in favoarea cistigarii succesiunii cind am facut cadastrul mi s-a pus ipoteca pentru imobil in favoarea fratilor pentru datorarea sultei.
Momentan nu am suma necesara sa le platesc sulta ( ar fi trebuit sa vind imobilul si apoi sa le platesc sulta ) iar ei nu vor veni asa curind in Romania deci ma gasesc intr-un impas.
Imobilul nu pot sa- l vind decit daca cumparatorul accepta sa preia plata sultei ( cine ar face asta ? ).Vroiam sa stiu care ar putea fi solutia de rezolvat in situatia aceasta .
Sa deschid o alta actiune in instanta , sa dau imobilul unui executor judecatoresc , sa imi trimita fratii din strainatate un document atestat de notar ca as fi platit sulta si asa sa pot radia ipoteca sau exista un termen de prescriere al deciziei de a plati sulta.
Multumesc de sfaturi.