avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Activitate simi55

Activitate simi55

Dreptul de mostenitor
Buna ziua ! Daca ma recasatoresc inainte de terminarea succesiunii privind
mostenirea de la sotul decedat pierd dreptul de mostenitor ?
DONATIE DIN STRAINATATE Fiica mea urmeaza sa primeasca de la mama ei din Franta o suma de 100.000 euro cu titlu de donatie.. In Franta aceasta suma este scutita de impozit pentru ambele parti .Intrebarea mea este daca fiica mea are vreo obligatie fiscala in Romania..
Buna ziua , prietenul fiicei Inoastre,care locuieste in casa noastra, ar vrea sa monteze panouri solare pe casa noastra.Conform legislatiei in vigoare acest prieten al fiicei noastre obtine ceva drepturi asupra proprietatii noastre prin montarea acestor panouri solare ?
Multumesc frumos ! Puteti cumva sa-mi indicati si suportul juridic ?
Cumul pensie invaliditate grad I cu alte venituri.
Buna ziua, intrebarea mea este daca o persoana care beneficiaza de pensie de invaliditate grad I poate sa fie si administrator la o fiirma pe care o infiinteaza in domeniul medical veterinar ? Dividendele obtinute se pot cumula la cu pensia ?
Multumesc frumos !
Multumesc, este asa chiar daca pentru stagiul din Romania a fost deja stabilita o valoare a pensiei ? Aceasta se va anula automat ?
CUMUL ANI VECHIME ROMANIA FRANTA Buna ziua, detin atat cetatenie romana cat si franceza. Incepand cu anul 2018 beneficiez de pensie comunitara stabilita pentru 19 ani stagiu de cotizare in Romania. Anul acesta indeplinesc conditiile de pensionare si in Franta insa fara a avea vechime completa in aceasta tara. La stabilirea pensiei in Franta se poate cumula stagiul de cotizare din Romania cu cel din Franta pentru a beneficia de o pensie unica ,bineinteles cu renuntarea la pensia stabilita in Romania in 2018 ?
Ca urmare a pierderii certificatului de nastere am solicitat si obtinut un duplicat. Cu putin timp in urma am gasit originalul. Intrbarea mea este : care din acte este valabil si ce trebuie sa fac ca sa fiu in legalitate