avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate Miramari

Activitate Miramari

Dupa decesul sotului bunicii (bunicul) a luat-o mama mea (fiica dansei) la ea sa aiba grija de ea fiindca fiul nu a vrut ( e plecat in strainatate). Anul trecut a parasit casa si acum fiul a incuiat casa, a zis ca ea nu mai are ce cauta acolo.

Contracut de vanzare cumparare sau donatie ca nici asta nu isi aminteste exact cum a facut intre fiu si matusi din partea bunicului. E putin mai complicat, bunicul a fost crescut de o matusa de-a dansului casa a fost a matusii dansului si cand a fost sa treaca casa , bunicii mei au zis sa o treaca direct pe fiul lor ca sa nu trebuiasca peste ani sa schimbe iar contractul( nu s-a gandit nimeni ca se poate intampla asa ceva, incredere in copii si apoi ajungi pe drumuri, nici lucruri ce a avut de o viata nu a putit sa-si ia de acolo, fiul fiind suparat pe ea ca i-a reprosat ca a primit casa si nu vede de ea la batranete…)
Nu isi aminteste sa fi stabilit ceva in contract
Bunica este are varsta de 85 de ani, nu isi mai aminteste , iar contractul este la fiul dansei
Buna ziua,
Ce poate sa faca bunica mea in cazul in care fiul ei a incuiat casa si ea nu mai poate sa intre in ea ( casa este pe numele fiului, i-a revenit lui ,printr-un contract de vanzare cumparare intre el si rudele din partea tatalui lui) de precizat faptul ca bunica a trait in casa respectiva de la varsta de 20 de ani( de la casatorie) , pana anul trecut.
Este posibil sa nu mai poata intra in casa in care a trait si contribuit atatia ani, doar pentru faptul ca fiul ei are contractul?
Va multumesc frumos!