avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate MARISSA7

Activitate MARISSA7

Răspuns la discuția mostenire
POT SA RENUNT LA O SUCCESIUNE DACA NU AFOST NICIODATA DESCHISA?
MAMA NOASTRA DETINEA 50% DIN IMOBIL RESTUL A FOST DONAT PRIN ACT NOTARIAL FRATILOR IN MOD EGAL.
CE SE INTAMPLA CU PARTEA DE 50% CE O DETINEA MAMEI DACA NU S-A DESCHIS SUCCESIUNE?APARTAMENTUL POATE FI VANDUT?
Răspuns la discuția mostenire
Acest act notarial prin care am renuntat la dreptul meu asupra imobilului l-am facut la un notar public care nu mi-a solicitat nici un tip de document decat cel de donatie din partea mamei.
In acest document este specificat ca renunt la donatie in favoarea fratelui meu.A fost facut dupa 6 ani de la moartea mamei.
Fratele meu nu era prezent la intocmirea acestui document si nu a semnat acceptarea.
Discuție mostenire
Suntem doi frati.Parintii nostri au decedat in urma cu 12. In timpul vietii mama noastra era proprietara unui apartament.50% din proprietatea acestui aprtament ni l-a donat in parti egale prin act notarial.
Dupa decesul parintilor nu am facut succesiunea si am continuat sa locuim in cest apartament timp de 5 ani.
Printr-un act notarial eu am renuntat la drepturile mele asupra imobilului in favoarea fratelui meu care nu a semnat nici un fel de document.
As dori sa stiu daca acest apartament poate fi vandut de fratele meu.
Va multumesc.